Státy Evropské unie během současné pandemie zatlačily během ilegálních operací za své hranice více jak 40 tisíc uprchlíků, z nichž zhruba 2 tisíce při přesunech zemřelo. Informoval o tom server The Guardian.
Podle informací The Guardian používaly některé evropské státy společně s Evropskou pohraniční a pobřežní stráží (FRONTEX), jež má za úkol chránit hranice EU a Schengenského prostoru, brutální taktiky k zatlačování migrantů zpět do jejich vlastí.
Eskalace násilí na migrantech
Jen během pandemie měly podle deníku země EU vyhnat přes 40 tisíc žadatelů o azyl. Z nich zhruba 2 tisíce měly v následku zacházení zemřít. Své tvrzení opírá o zprávy různých agentur OSN a databáze incidentů od neziskových organizací.
Vloni se podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) pokusilo překonat hranice EU téměř 100 tisíc uprchlíků. V roce 2019 to bylo skoro 130 tisíc, a v roce 2017 dokonce 190 tisíc.
I přesto, že je číslo v porovnání s předešlými roky nižší, unijní země začaly uplatňovat svou protiimigrační politiku o to silněji. K tomu všemu přispělo uzavírání hranic jednotlivých zemí kvůli zabránění šíření nemoci covid-19.
Jednotlivé země se uprchlíky snaží většinou zahnat zpět do detenčních center mimo jejich hranice. Zde je často čeká obtěžování, znásilňování, krádeže i jiné násilí.
Pomáhá jim k tomu i utužování vztahů s jinými neunijními zeměmi, odkud uprchlíci pocházejí. „Nedávné reporty uvádějí zvyšující se počet úmrtí migrantů, kteří se snaží dostat do Evropy. Ve stejnou dobu začínají země EU spolupracovat se zeměmi mimo unii jako například Libyí,“ poznamenal podle The Guardian profesor azylového práva na Palermské univerzitě Fulvio Vassallo Paleologo.
Migrační krize v Chorvatsku
Ačkoliv přichází do Evropy mnoho uprchlíků ze zemí Afriky či Blízkého východu, jakými jsou například Libye či Sýrie, potýkají se s emigrační vlnou i země nám mnohem bližší.
Podle Dánské uprchlické rady (DRC) například Chorvatsko jen od začátku pandemie zatlačilo zpět od svých hranic zhruba 18 tisíc bosenských uprchlíků. Během minulého roku se webu The Guardian podařilo sesbírat svědectví několika z nich, kteří byli okradeni, zbiti či znásilněni chorvatskými policisty.
Mezi další země, které používají brutální praktiky k zahnání imigrantů zpět do svých vlastí, patří kupříkladu Malta, Řecko, Španělsko či Itálie. Ta ve spolupráci s tripolskou vládou poslala zpět do Libye asi 15 a půl tisíce žadatelů o azyl. Ti pak často v případě, že se dostanou zpět živí, končí v detenčních centrech, kde se setkávají s dalším násilím.
Autor: Petr Hejčl