Evropská unie neproplatí stomilionovou dotaci pro Penam. Ten ji bude muset vrátit, nebo ji zaplatí Česko

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
evropska komise
Zdroj: Shutterstock

Dotaci ve výši 100 milionů korun, kterou získala firma Penam ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše na inovativní výrobní linku na toustový chléb, Evropská unie neproplatí. Podle posudků, které si nechala zpracovat Evropská komise, nebyl projekt inovativní dostatečně.

Stomilionovou dotaci na inovativní projekty dostala před pěti lety Pekárna Zelená louka, která je dceřinou společností firmy Penam. Ta zase spadá do holdingu Agrofert, který je aktuálně ve svěřenském fondu.

Již použitá technologie

Pekárna se o unijní peníze přihlásila s projektem výrobní linky pro „zdravější a chutnější“ toustový chléb bez konzervantů. Ten ve schvalovacím procesu české ministerské úřady ocenily 65 body ze 100. Minimum pro získání dotace bylo 60, a ta tak byla vyplacena.

Loni v červnu však Evropská komise v předběžné auditní zprávě žádala dotaci pro Penam zrušit. Podle Bruselu čeští úředníci nedostatečně odůvodnili vyplacení dotace a pouze se „omezili na opakování textu obsaženého v žádosti o dotaci nebo jednoduše opakovali výběrová kritéria bez dalšího vysvětlení“.

V žádosti o dotaci stálo, že výrobní linka je projekt s „výraznými inovačními prvky“. Podle EK šlo však pouze o vylepšenou verzi již existující technologie, kterou používala jiná firma z holdingu Agrofert už v roce 2013.

Přetahovaná s EU

Na předběžnou auditní zprávu však české úřady podle serveru iRozhlas reagovaly s tím, že „zjištění auditorů jsou v zásadě nepřesná a nesprávná“. Pravidla pro výběr, určená ministerstvem průmyslu a obchodu, totiž údajně přímo s použitím již existujících technologií počítala.

„Inovace spočívá v uvedení tří zcela nových produktů na trh bez konzervačních látek a se sníženým obsahem soli,“ bránily pak úřady inovativnost projektu.

Ty se zároveň komisi snažily přesvědčit o dostatečné kompetenci hodnotících a vysvětlily i záhadný konec jednoho z nich. Hodnotitel číslo 2208 byl totiž podle Bruselu podezřele a bezdůvodně odvolán. Podle české reakce však v posuzování projektu skončil, protože nestíhal.

Evropská komise si pak najala trojici „vysoce zkušených externích hodnotitelů“, kteří projekt hodnotili samostatně. Ten od nich obdržel pouhých 30 bodů – tedy pouze půlku oproti českým výsledkům. „Externí experti komise nevidí v redukci soli v již etablovaném produktu natolik významné vylepšení, aby to bylo považováno za inovaci,“ přeříkává EK své hodnotitele a dodává, že potvrdili závěr prezentovaný v předběžné auditní zprávě.

Ministerstvo průmyslu a obchodu však údajně posudky externích odborníků najatých Bruselem nedostalo. „Očekáváme konkrétní důkazy,“ komentoval jeho šéf Karel Havlíček (za ANO) rozhodnutí EK pro server iRozhlas.

Konečné rozhodnutí

V závěrečné zprávě EK spor uzavírá s tím, že peníze na výrobní linku neuvolní. Trvá na tom, že projekt neměl být českými úřady vybrán a ty ho mají s konečnou platností zrušit.

Penam už ale stomilionovou dotaci obdržel ze státní kasy. Pokud by tedy ministerstvo průmyslu a obchodu závěr komise přijalo, vymáhalo by po firmě peníze zpět. Mluvčí resortu Štěpánka Filipová to potvrdila pro server iRozhlas.

Dodala však, že EK nedodala klíčové externí posudky, ani jejich zadání, a ministerstvo tedy trvá na svém posudku, který Penamu dotaci přisuzuje.

Karel Hanzelka, mluvčí holdingu Agrofert, pod který Penam spadá, pro iRozhlas řekl, že se k vrácení peněz nechystá, a že se společností nikdo žádné řízení ohledně auditu nevedl.

Autor: Petr Hejčl



Související články