Evropu sužují sucha. Taková dlouho nezažila, tvrdí studie

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
sucho
Zdroj: Shutterstock

Od roku 2014 se Evropa celkově potýká s vysokými teplotami a čelíme tak globálnímu problému – suchu. Informuje o tom ČTK, která odkazuje i na nedávnou studii, o níž psal zahraniční web The Guardian. Výzkum vznikl na základě zkoumání letokruhů stromů, kterého se účastnili i Češi.

Tato vedra ztěžují nejen běžný život, ale dopadá to na vše kolem nás. Častým problémem jsou lesy, které hoří, zničená úroda i předčasná úmrtí, která mají souvislost s vysokou teplotou.

Vysychají vodní zdroje, klesá hladina vod, a tím kolabuje lodní doprava a elektrárny přicházejí o vodu, již používají k chlazení. A odborníci pro ČTK tvrdí, že v budoucnu bude teplé počasí a sucha ještě větším problémem.

Podle profesora a vedoucího studie Ulfa Büntgena jsou aktuální teploty diametrálně vyšší. Naposledy byly podobné teploty před více jak 2 tisíci lety. „Všichni jsme si vědomi sledu výjimečně horkých a suchých let, které jsme měli v posledních několika rocích,“ uvedl profesor Cambridgeské univerzity.

Klima může vše zničit

Podle profesora je hlavní příčinou rychle se měnící klima, za nímž stojí mnohé faktory. Bezesporu i vliv a chování člověka. „Změna klimatu (znamená), že extrémní podmínky budou stále častější, což by mohlo být zničující pro zemědělství, ekosystémy i společnost jako takovou,“ dodal Büntgen.

Svůj podíl na tom má i český profesor z Ústavu výzkumu globální změny CzechGlobe Mendelovy univerzity v Brně, Miroslav Trnka. Dle jeho slov je nejohroženější lesnictví a zemědělství. „Bezprecedentní odumírání lesů ve střední Evropě potvrzuje naše výsledky,“ řekl.

Studii uveřejnil v pondělí časopis Nature Geoscience, který také popsal, jak k výsledným informacím dospěl. Vědci a výzkumníci analyzovali více jak 27 000 letokruhů z několika desítek stromů. Na základě nich lze s určitou přesností zjistit, jaké sucho bylo či bude.

Extrémní výkyvy teplot

„Klimatická krize souvisí také s extrémně vlhkým počasím v zimě,“ uvádí na svých stránkách The Guardian. Přitom upozorňuje i na fakt, že v posledních dvou miléniích je počasí sušší bez ohledu na měnící se situaci. Podle zahraničních médií tak dochází k prudkým výkyvům teplot, jež mají z dlouhodobého hlediska negativní vliv na celou společnost.

The Guardian také psal o tom, že se čím dál častějším změnám budeme muset přizpůsobit. Jakékoliv zlepšení momentálně není v dohlednu, upozorňují vědci z celého světa.

Autor: Ivan Glaser



Související články