Facebook povolil výzvy k násilí. Veřejné ponoukání k zabití Putina uživatelům teď nějaký čas projde

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
facebook
Zdroj: Shutterstock

Výhrůžky, násilné posty a kontroverzní obsah jsou na sociálních sítích zakázány a velikáni jako Facebook a Instagram je v případě porušení práv okamžitě blokují a mažou. Vzhledem k ruské invazi na Ukrajinu ale vznikla výjimka. Pokud bude chtít někdo veřejně i drsným způsobem plivat na ruského prezidenta, může.

Výzvy k násilí mají být podle zahraniční agentury Reuters na sociálních sítích dočasně povoleny. Facebook ani Instagram nebudou příspěvky nijak cenzurovat či mazat. Pokud tak někdo chce prohlásit, co si myslí o Putinovi nebo jeho běloruském spojenci Lukašenkovi, nečeká ho za to žádný postih.

„Kvůli ruské invazi na Ukrajinu jsme dočasně povolili formy politického vyjádření, které by normálně porušovaly naše pravidla,“ uvedla společnost Meta, pod kterou Facebook a Instagram spadají. Informace se týká Arménie, Azerbajdžánu, Estonska, Gruzie, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Polska, Rumunska, Slovenska, Ukrajiny a Ruska.

Musí jít o agresi spojenou s válkou

Agentura Reuters uvádí, že lidé mohou projevit agresi a vyzývat k násilí, musí se ovšem jednat o situace, které jsou spojené s válkou. Každá nenávist by měla být plnohodnotně oprávněná a souviset s tažením Ruska na Ukrajinu. V ostatních případech se i nadále jedná o porušení pravidel sociálních sítí.

Výzvy k násilí proti Rusům navíc nejsou povoleny plošně. Měly by směřovat k vyšším politickým zástupcům, kteří ruskou agresi podporují, týkat se těch, kteří ji mají přímo na svědomí, nemají navíc být použity proti zajatým vojákům nebo Rusům, kteří nemají s konfliktem nic společného.

„Podle mě nějaká pravidla lidé neřeší. Už teď bylo urážek na Putina i ruské vojáky plno, lidem stojí za to napsat svůj názor, i když potom bude jejich příspěvek smazán. A teď s oficiálním povolením se nebude psát o ničem jiném. Bude to nejspíš otrava,“ myslí si třiatřicetiletý podnikatel z Maďarska, který denně využívá sociální sítě ke své práci, už teď ho ale rozptyluje, jak „jsou plné řečí o válce“, jak uvedl pro Přehledně24.

Sociální sítě dále uvádí, že tato pravidla nastavily z prostého důvodu: „Všimli jsme si, že ruští vojáci jsou často považováni za ty, kteří dělají něco špatného. Na ně je shazována vina, oni se stávají terčem sprostých nadávek a proti zajatcům lidé postují výzvy k jejich usmrcení,“ píše společnost Meta v e-mailu pro své správce.

Podle jejich slov ale mnoho z vojáků netušilo, do čeho budou nuceni. Jejich povinností je plnit rozkazy, a ačkoli se jim často nelíbí to, co dělají, nemají prakticky jinou možnost. Ti, kteří by měli být viněni, jsou vysocí političtí zástupci, především pak ruský prezident.

„Většina lidí si po invazi Ruska na Ukrajinu myslí o Putinovi své. Ale jak pomůže zanadávat si na sociální síti, to nechápu. Podle mě to povede jenom k příspěvkům plným hádek v komentářích, sám bych se k tomu na facebooku nevyjadřoval,“ napsal pro Přehledně24 polský uživatel Facebooku.

Rusko se uzavírá před světem

V Rusku panuje v současné době silná propaganda, a většina jeho obyvatel tak věří jen tomu, co jim Putin předhodí. Velká část sociálních sítí byla v zemi zakázána, minulý týden skončil v Rusku dokonce i Facebook, na kterém byly šířeny informace ze světa, což se logicky Putinovi nelíbilo.

Lidé se i nadále snaží získávat informace z venkovního světa, v zemi je to ale čím dál složitější a právě sociální sítě hrají v tomto ohledu velkou roli. Ukazuje se, že válka ve 21. století není jen o vojsku a zbraních, ale i o médiích, především pak o působení velkých sociálních sítí, které mají možnost něco změnit.

Zdroj: Reuters, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články