Ve Franci se dnes v 8 hodin ráno otevřely volební místnosti a zůstanou otevřené až do 19. hodiny, ve velkých městech dokonce do 20. hodiny. Poté začne sčítání hlasů, které rozhodnou o vítězi prezidentských voleb. Mandát obhajuje současný prezident Emmanuel Macron. Proti němu stojí, stejně jako v roce 2017, Marine Le Penová. První výsledky se očekávají kolem 20. hodiny a dle předvolebních odhadů by měl být favoritem současný prezident Macron. Le Penová uvedla, že je to její poslední pokus a znovu kandidovat v případě prohry nebude.
Konečné výsledky lze očekávat dnes v noci a očekává se těsnější výsledek, než tomu bylo v roce 2017.
Vyšší šance má Macron
Dle zpravodaje ČT24 Jana Šmída se náskok současného prezidenta zvyšoval, a nelze tedy říci, zda má Le Penová šanci na vítězství. Zároveň lze však usuzovat, že její výsledek bude lepší než v roce 2017, kdy se také utkala s Macronem ve 2. kole prezidentských voleb. Tehdy Macron získal dvě třetiny hlasů a rozdíl mezi kandidáty byl 10 milionů voličů.
„Le Penová se poučila z chyb, které udělala v předchozí kampani. Změnila svou politiku a svou image, je méně arogantní, dokonce se občas usmívá,“ uvedl Šmíd.
Pro Francouze navrhuje Le Penová velmi přitažlivá řešení, která by jí mohla přinést hlasy. Patří mezi ně například dřívější odchod do důchodu, zastavení migrace či větší suverenita Francie. Některé její názory jsou však považovány za velmi radikální a lidé svůj názor na ni vyjadřují například dokreslováním knírku na její plakáty. Ten připomíná knírek Adolfa Hitlera.
Dalším důvodem, proč se očekávají těsnější výsledky, je fakt, že současný prezident vydal několik nepopulárních rozhodnutí, která vedla k protestům.
Le Penová má názorově blízko k Mélenchonovi a očekávalo se, že by jeho voliči mohli ve druhém kole dát has právě Le Penové. Oba jsou proruští a protiameričtí kandidáti. Mélenchon ale všechny překvapil, když vyzval voliče, aby Le Penové nevhodili ani jediný hlas.
„Řekl bych, že Macron má nakročeno k vítězství. Průzkumy se teď dělají téměř každý den a vidíme určitý trend, že se jeho náskok nepatrně zvyšuje. Pokud se během 24 hodin nestane něco nepředvídatelného, můžeme s velkou pravděpodobností říct, že pozici obhájí a nejspíše bude na dalších pět let francouzským prezidentem,“ uvedl v pořadu CNN Prima NEWS politolog a bývalý velvyslanec ve Francii Petr Drulák.
Nižší volební účast
Během dnešního dopoledne odvolila čtvrtina voličů a účast byla 26,41 %. Tato čísla jsou tedy nižší než ve druhém kole prezidentských voleb v roce 2017. Celková volební účast se očekává kolem 75 %, což všeobecně odpovídá nižší účasti.
Důvodem by mohl být neúspěch favorizovaného kandidáta v prvním kole a s ním související nerozhodnost v kolem druhém. Má se za to, že někteří pociťují nechuť vybrat si mezi těmito dvěma kandidáty, a tedy raději volit nebudou.
Dalším důvodem nižší účasti jsou školní prázdniny, které probíhají ve všech třech zónách. Lidé, kteří se nemohli rozhodnout, tak raději odjeli pryč a voleb se nezúčastní.
Oba kandidáti již odvolili
Kandidáti, kteří neuspěli v 1. kole, odvolili již ráno. Mezi prvními odvolila socialistická starostka Paříže Anne Hidalgová. Mélenchon, kterému chybělo do účasti ve druhém kole velmi málo, odvolil v Marseille. Na západním předměstí Paříže poté odhlasovala i Valérie Pécresseová.
Emmanuel Macron tak učinil ve 13:00 v pobřežním městě Le Touquet. Jedná se o místo, které pro něj má osobní význam. Právě zde se totiž před 15 lety oženil se svou manželkou Brigitte. Ta ho cestou do volební místnosti samozřejmě doprovázela.
Macron se k volební místnosti vydal nejprve pěšky po místní kolonádě, kde dle médií mluvil s nerozhodnutými voliči. Poté nastoupil do auta a vydal se odvolit.
Le Pennová hlasovala již před polednem v Hénin-Beaumont na severu země. Zde se zdržela před volební místností, rozprávěla se svými příznivci, fotila se s nimi a následně se po odvolení vydala na oběd s místními politiky.
Zdroj: ČT24, CNN Prima NEWS, iDNES
Autor: Soňa Jiroutová