Herečka Whoopi Goldberg v talk show prohlásila, že holokaust rozhodně nikdy nebyl o rase

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
whoopi goldberg
Zdroj: Profimedia

Whoopi Goldberg je americká herečka, která se proslavila rolemi v mnoha filmech a na svém kontě má celou řadu cen. Obdržela i takové ceny jako Oscar, Emmy, Grammy, Tony nebo Zlatý glóbus. Přesto se ale ukázalo, že má v jistém oboru mezery. V živém přenosu americké talk show podle BBC totiž prohlásila, že holokaust nikdy nebyl o rase, čímž zaskočila tisíce diváků.

„Holokaust nikdy nebyl o rase,“ prohlásila herečka před sálem plným lidí a do televize, kterou v tu chvíli sledovaly tisíce osob. Podle jejích slov prý genocida zahrnovala dvě skupiny bílých lidí, nikdy se tak nejednalo o rasovou záležitost. Tímto svým tvrzením na sebe sesypala vlnu kritiky.

Když moderátor upozornil na to, že nacisté tvrdili, že Židé jsou jiná rasa, Goldberg oponovala: „Ale to není o rase. To ne. Je to o nelidskosti člověka vůči jinému člověku.“ Druhá moderátorka Ana Navarro se pokoušela herečku přesvědčit, že nacisté šli po Židech a Romech a snažili se dokázat nadvládu bílých.

Goldberg ale trvala na svém. „Jsou to dvě bílé rasy,“ opakovala stále dokola. V pořadu také několikrát zazněla zmínka o komiksu Maus, který zobrazuje Židy jako myši a nacisty jako kočky. Ten získal řadu literárních cen, ani tak ale nepřesvědčil Whoopi Golberg o tom, že její slova nedávají žádný smysl.

Strhla se na ni vlna kritiky

Nejen ze strany historiků se po odvysílání pořadu na herečku z filmů Duch nebo Sestra v akci strhla velká vlna kritiky. Fanoušci nedokázali pochopit, jak může slavná celebrita s tolika oceněními vypustit z úst takový nesmysl, a mnoho z nich dokonce řeklo, že se v ní velmi zklamali.

„Nacisté rozhodně nepovažovali Židy za příslušníky stejné rasy, ba ani za sobě rovného protivníka. V tomto ohledu je alegorie o kočkách a myších v komiksu Maus vlastně docela výstižná,“ říká pro Přehledně24 historik Tomáš Malínek z Ústavu pro studium totalitních režimů.

„Nacisté nedefinovali příslušnost k národu na základě jazyka, náboženství nebo občanství, jak je dnes v západním světě obvyklé, nýbrž výhradně na základě pokrevního původu. Míra asimilace v rámci bílé německé společnosti pro ně při rozhodování o tom, kdo je, nebo není Žid, nehrála žádnou roli,“ dodává Malínek.

Ozývat se začali také lidé, kteří přežili koncentrační tábor a kterých se tvrzení Goldberg hluboce dotklo, protože jsou si naprosto jistí, že právě o rase genocida a holokaust byly. Někteří fanoušci dokonce na sociálních sítích herečku kritizovali se slovy, že zhruba 17 milionů obětí události by se za její slova obracelo v hrobě.

Pod nátlakem kritiky se rozhodla omluvit

Whoopi Goldberg možná neprojevila dostatečnou inteligenci v rámci znalostí dějepisu, je ale natolik chytrá, aby věděla, kdy má ustoupit. Proto se nakonec rozhodla pod nátlakem kritiky na svých sociálních sítích omluvit za svá slova. Ani její stručná reakce ale fanoušky neuspokojila.

„V dnešním pořadu jsem prohlásila, že holokaust není o rase, ale o nelidském jednání jednoho člověka vůči druhému. Omlouvám se, nejspíš jsem měla říci, že šlo tehdy o obojí,“ napsala na svém twitteru. Rozhodně se ale nedočkala příjemné reakce, naopak si do ní podle BBC ještě celá řada fanoušků pod příspěvkem rýpla.

Podle jejich slov by totiž podobné vyjádření očekávali od někoho s velmi nízkou inteligencí, nikoli od hvězdy, která se proslavila mnoha filmy. Někteří dodávají, že je vcelku jedno, kde všude si zahrála, protože od jistého dne si ji budou lidé pamatovat především jako herečku, která se v televizní show projevila svou neznalostí dějin.

Zdroj: BBCNY Post, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články