Hnutí Black Lives Matter žádá změny názvů ulic i potravin. Firmy i města na jejich výzvy reagují kladně

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Black Lives Matter
Black Lives Matter

Hnutí Black Lives Matter rozpoutalo velkou diskuzi o kontroverzních názvech ulic, ale například i potravin či zvířat. Některé firmy se rozhodly, že budou na aktuální situaci reagovat, a odstraňují obrázky či názvy, které by mohly být vnímány rasisticky. Město Londýn se tak pod vedením starosty Sadiqa Khana pustilo do rozsáhlé revize názvů ulic a odstraňování kontroverzních soch.

V České republice hnutí nemá takovou podporu, ale z historického hlediska si země také prošla revizí názvů ulic. A současná situace na Ukrajině vyvolává diskuze, které k jistým revizím také vedou.

Historie hnutí Black Lives Matter

Hnutí vzniklo v USA v roce 2013 jako reakce na zastřelení neozbrojeného černocha Trayvona Martina floridským koordinátorem místní domobrany Georgem Zimmermanem. Ten byl sice vzat do vazby, ale po 5 hodinách došlo k jeho propuštění s tím, že se jednalo o sebeobranu.

K posílení hnutí došlo o rok později po zastřelení Michaela Browna, s jehož smrtí souvisí i slogan hnutí „Hands up, don’t shoot!“ (v překladu Ruce vzhůru, nestřílejte!).

Hnutí začalo pořádat protesty, které byly buď reakcemi na policejní zásahy vůči občanům tmavé pleti, nebo měly upozorňovat na rasové profilování. To má dle hnutí za následek, že jsou policií na ulici častěji zastavováni občané tmavé pleti.

Hnutí má své zastánce i odpůrce. S postupem let však postupně ztrácí podporu veřejnosti, a to zejména kvůli rabování a nepokojům spojeným s protesty.

Londýn se pustil do revize názvů

V souvislosti s protesty došlo po světě k přejmenování kontroverzních ulic, pomníků či soch. Například ve Velké Británii dle iDNES došlo ke změně názvu nejméně 50 míst a nyní se na seznamu nevhodných ocitla celá londýnská čtvrť. Deník také upozornil na skutečnost, že náklady na tyto změny byly desítky tisíc liber a jsou hrazeny daňovými poplatníky. Například změna jména paneláku Cecil Rhodes House, který se jmenoval po britském koloniálním podnikateli, vyšla na 12 tisíc liber.

Město Londýn se snaží zbavit pojítek s rasismem a kolonialismem, avšak ne vždy se tyto kroky setkávají s pochopením. Tyto změny se totiž začínají dotýkat i osob, o kterých se donedávna nepochybovalo, že jsou velkými osobnostmi. V ohrožení tak jsou například Oliver Cromwell či Sigmund Freud. Na seznamu hnutí Black Lives Matter je aktuálně 60 soch, které mají být odstraněny.

Obvod Lambeth je aktuálně, co se změn týče, nejrazantnější. Ve svém auditu uvádí: „Kampaň bojující za revizi soch, památníků a názvů ulic započala na podzim roku 2020 jako následek zavraždění černocha George Floyda v USA i jako následek vzniklé kampaně Black Lives Matter.“ A dále se v něm píše: „Jsme hrdí na to, že jsme multikulturní čtvrtí a již v minulosti jsme několikrát připomenuli význam černošských osobností konce dvacátého století.“

Důvodem, proč se právě Londýn pustil do těchto změn, je londýnský starosta Sadiq Khan, který se k novým hlasům připojil. Místním samosprávám poskytl fond ve výši 25 tisíc liber, aby vytipovali a změnili kontroverzní názvy.

Některé sochy mizí ale úplně. Jedná se například o sochy otrokářů Roberta Milligana, Thomase Guye a Roberta Claytona. Jiné sochy pak bývají před plánovanými protesty zakryty, protože jsou cíli útoků protestujících. Jedná se zejména o sochy Winstona Churchilla. Dle některých protestujících byl tento britský velikán zároveň rasistou.

Nanuky i motýly čekají také změny

Hnutí však ovlivňuje i jiné oblasti, než jsou sochy a ulice. Nyní například Americká entomologická společnost přejmenovala motýla, který se ještě nedávno jmenoval gypsy moth. Gypsy totiž znamená v překladu „cikán“ a z důvodu rasistického podtextu bylo jméno vyškrtnuto a nyní se hledá nové.

Uvedená společnost se chce v budoucích letech zaměřit na revizi názvů živočichů, protože kontroverzních jsou jich prý desítky. Zejména názvy ptáků často nesou jméno nějaké významné osobnosti, a ne vždy je to osobnost bez rasistické minulosti. Jako příklad lze uvést Bachmanova vrabce, pojmenovaného po reverendu Johnu Bachmanovi, který obhajoval otroctví.

Změny názvu se v USA dočkala i oblíbená zmrzlina Eskimo Pie, která má jménem i obalem zesměšňovat původní Inuity. „Jsme odhodlaní stát se součástí řešení rasových nerovností,“ uvedla pro CNN společnost Dreyer‘s Grand Ice Cream. Ke stejnému rozhodnutí se odhodlala i firma Uncle Ben‘s, která odstraní obrázek černého farmáře.

Česká republika a přejmenování ulic

V České republice nemá hnutí takové zastoupení, aby docházelo k výše uvedeným změnám, ale se změnami názvů ulic či odstraňováním soch má naše země také zkušenosti.

Jako příklady můžeme uvést Podolské nábřeží, které dříve neslo název nábřeží Karla Marxe, či Smetanovo nábřeží a jeho dřívější název Gottwaldovo nábřeží. A právě sochy posledně jmenovaného se také dočkaly odstranění.

A nemusíme ani zacházet úplně do minulosti. V souvislosti s válkou na Ukrajině u nás dochází k debatám o přejmenování ulic, které souvisejí s Ruskem. Na Praze 6 se již část ulice Korunovační, v níž sídlí ruská ambasáda, přejmenovala na Ukrajinských hrdinů.

ulice ruska

Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

A nezůstáváme jen u Prahy. Například zastupitelstvo České Lípy přejmenovalo ulici Ruská na Vilová a ulici Moskevská na Křížovou. Paradoxně se i v Praze vyskytují ulice s těmito názvy. Ty proto hned na začátku konfliktu byly alespoň přelepeny ukrajinskou vlajkou.

Zdroj: Novinky, iDNES, Pražský deník, Přehledně24, Deník, CNN

Autor: Soňa Jiroutová



Související články