Kvůli pandemii koronaviru se zastavila velká část ekonomiky a spousta odvětví má velké existenční problémy. Na druhé straně existují obory, které v této době spíše nestíhají. Bohužel k nim patří i pohřební služby, hřbitovy a krematoria. Jejich vytíženost je nyní enormní a na brzké zlepšení to prozatím nevypadá.
Příkladem může být Rose Hills Memorial Park. Největší hřbitov ve Spojených státech amerických má rozlohu 1400 akrů, na kterých se nachází 450 tisíc hrobů. V současné době zde pracuje 750 zaměstnanců.
Čekací doba na pohřeb – až pět týdnů
Před celosvětovou pandemií byla obvyklá čekací doba na pohřební služby na tomto hřbitově zhruba týden. Dnes to může být i pět týdnů.
Patrick Monroe, generální ředitel hřbitova, pro agenturu Reuters uvedl, že lidé mají o klasické pohřby velký zájem.
Pozůstalí jsou často ovlivněni tím, že se svými blízkými nemohli na konci jejich života strávit tolik času, kolik by si představovali. Důvodem jsou právě omezení kvůli nemoci covid-19, jako je například zákaz návštěv v nemocnicích či domovech pro seniory. Lidé se proto chtějí alespoň řádně rozloučit.
Hřbitov si ve snaze vyhovět co největšímu počtu pozůstalých, kteří mají o pohřební služby zájem, pořídil dokonce chladicí jednotky. Je to proto, aby bylo možné zachovat těla až do obřadu.
Zároveň tím chtějí ulehčit i nemocnicím, jejichž márnice začínají být také na hraně svých kapacit.
Pohřeb pod stanem i online
Rose Hills musel zavést ještě další opatření. Vzhledem k tomu, že jsou v losangelském okrese zakázány pohřby v uzavřených prostorách, byly po celé ploše hřbitova postaveny stany pro návštěvníky. Nabízeny jsou také různé streamovací služby.
Současná situace je náročná nejen pro pozůstalé, ale také pro zaměstnance. „Lidé, kteří se dají na tuhle práci, mají velmi empatickou, soucitnou povahu,“ řekl místní ředitel.
„Nejtěžší věc, kterou slyším od zaměstnanců, je, že chtějí sloužit rodinám, jak nejlépe dovedou, ale je to hodně náročné. To si vybírá svou daň,“ dodal nakonec.
Autor: Markéta Krejčí