Hrozivý výbuch sopky v Kongu: Vyžádal si několik mrtvých. Červený kříž přiblížil katastrofické následky

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
sopka vulkan vybuch
Zdroj: Margarita Ray/Shutterstock.com

Ve východním Kongu došlo o víkendu k hrozivému výbuchu sopky. V úterý podle zahraničních informací jeho územím otřáslo další zemětřesení o síle přes 5 stupňů Richterovy škály. Napsala o tom agentura Reuters s odvoláním na rwandské seismologické středisko. Červený kříž bije na poplach.

Podle informací zahraniční agentury Reuters mezi tamními obyvateli panuje značný strach z toho, co se bude dít. Erupce vulkánu společně s otřesy si tam už vyžádala od soboty více než třicet zmařených životů. Epicentrum silného zemětřesení se nacházelo v západní Rwandě.

V Gomě, která má na dva miliony obyvatel, již od soboty bylo zaznamenáno více než sto otřesů. V tomto městě podle zahraničních médií zemětřesení poničilo nejen několik tamních budov, ale vyžádalo si už i tři oběti na životech. „Víme, že při pádu budovy nedaleko naší kanceláře v Gomě byly zraněny děti,“ uvedl Dětský fond OSN (UNICEF).

17 vesnic pohltila žhavá láva

Mezi nejaktivnější vulkán na světě patří hora Nyiragongo. Ta v sobotu na Gomu a tamní nicnetušící obyvatele vychrlila několik proudů lávy, které byly široké přes dva kilometry.

Ačkoliv se žhavá láva zastavila těsně před městem, při své cestě stihla zničit kolem 17 vesnic, poničila elektrické vedení a narušila i hlavní silnici do Gomy. OSN přišla s informací, že v Kongu láva vyhnala přes 5 000 lidí z domu, tisícovku jich zničila a vyžádala si už nejméně 32 lidských životů.

Celá situace je vážná a tamní úřady si to plně uvědomují. „Lávové jezero ve vulkanickém kráteru se podle všeho znovu naplnilo, a panují tak obavy z otevření nových puklin či další erupce,“ řekl zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

K případu se vyjádřil i další odborník. Dle Kasereky Mahindy, vědeckého šéfa vulkanologické observatoře v Gomě, stojí za aktuálním děním především pohyb litosférických desek. Jedná se o přirozený jev, kdy si desky musí znovu „sednout“ na své místo. Podle jeho slov bylo zaznamenáno celkem 119 otřesů, ale jejich frekvence je klesající.

Půl milionu lidí je bez vody

Dopady jsou opravdu katastrofické. Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce přišla s informací, že přes půl milionů tamních obyvatel nemá přístup k pitné vodě, o což se postarala láva, která veškeré cesty uzavřela. V oblasti stále vznikají nové, několikametrové pukliny.

Sopka Nyiragongo obyvatelům v Gomě dala již v historii vědět, že existuje a je stále činná. Před 19 lety totiž vybuchla a připravila o domov přes 120 tisíc obyvatel a 250 lidí zabila. Jak se bude situace aktuálně vyvíjet a skutečné počty mrtvých, zatím nejsou zcela jisté.

Autor: Ivan Glaser



Související články