Nenasytný bílý trpaslík pluje vesmírem a do sebe pohlcuje nejen vše, co mu přijde do cesty, ale i velmi vzdálené objekty. Dvouletá práce na studii byla nyní zveřejněna a přináší pozitivní odhalení pro možný život ve vesmíru.
Bílý trpaslík je astronomický objekt vznikající zhroucením hvězdy. Během fáze rozkladu se vyhasínající hvězdy pomalu vyčerpají a na místě původní hvězdy zůstane jen neaktivní jádro skládající se převážně z uhlíku a kyslíku. Označení bílý trpaslík znamená jedno ze závěrečných stádií hvězdy.
Umírající hvězda s označením G238-44 byla původně podobná našemu Slunci. Začala expandovat a postupem času se z ní stal červený trpaslík, tedy relativně malá a chladná hvězda, ze které se během procesu smrti stala další vývojová fáze, bílý trpaslík.
Nenasytnost se vědcům hodí
Tato vyhasínající a hroutící se hvězda je ale specifická. Její povrch je totiž silně znečištěný tím, že se aktivně věnuje vesmírnému kanibalismu, tedy nasávání okolních těles ve své vlastní atmosféře i z dalekého okolí, jedná se hlavně o kamenné asteroidy a ledová tělesa, což podle vědců naznačuje, že v nejvzdálenějších částech galaxie Mléčná dráha může existovat voda a další těkavé látky.
„Život, jak ho známe, vyžaduje kamennou planetu pokrytou řadou prvků, jako je uhlík, dusík a kyslík,“ komentuje na webu Daily Mail objev Benjamin Zuckerman, profesor a spoluautor studie. „Zdá se, že množství prvků, které vidíme na tomto bílém trpaslíkovi, vyžaduje jak kamenné, tak těkavé mateřské tělo. Jedná se o první případ, který jsme našli mezi studiemi stovek bílých trpaslíků.“
Důležitá data pro další výzkumy
Více než dva roky výzkumná skupina na UCLA, University of California, San Diego a Kiel University v Německu pracovala na odhalení této záhady analýzou prvků detekovaných na hvězdě bílého trpaslíka označovaného jako G238-44, shrnuje práci výzkumného týmu web HubbleSite.
Tato data z Hubbleova teleskopu jsou zásadní i pro další vědce zabývající se umírajícími hvězdami. „Nikdy jsme neviděli oba tyto druhy objektů přibývat na bílém trpaslíkovi současně,“ uvedl v tiskové zprávě za společnost NASA Ted Johnson, vedoucí výzkumník a čerstvý absolvent Kalifornské univerzity v Los Angeles. „Studiem těchto bílých trpaslíků doufáme, že získáme lepší pochopení planetárních systémů, které jsou stále nedotčené.“
Je tedy možné, že je opravdu ještě jinde ve vesmíru život. Výsledek studie totiž naznačuje, že se někde v kosmu vyskytuje zásoba vody.
Zdroj: Daily Mail, HubbleSite, Space, SkyandTelescope, CNN Prima News
Autor: Veronika Holcová