Alokohol není zdraví prospěšný ani při jeho umírněné konzumaci. Vyplývá to hned z několika studií zveřejněných v posledních letech. Podle jejich analýzy, která vyšla letos v březnu, je nezdravá i jedna sklenička vína několikrát týdně.
Doposud zveřejněné výzkumy hovořily o tom, že především červené víno není v rámci pití alkoholu nijak rizikové. Vědci ale nyní poukázali na to, že tento názor byl velmi zkreslený.
Česká televize vysvětluje, že stávající postoj totiž nepoukazoval na skutečnost, že i lehčí a střídmí pijáci mají nespočet dalších zdravých návyků a výhod a byli často srovnáváni se skupinou abstinentů tvořenou bývalými pijáky, kteří pít přestali kvůli zdravotním problémům.
Vyšší riziko pro ženy
Podle studie jsou na tom s rizikem u pití vína hůře ženy. Ty mají při konzumaci více než 25 gramů alkoholu denně vyšší riziko předčasné úmrtnosti. Jen pro příklad, taková dávka jsou třeba dvě malá piva nebo tři decilitry vína.
Muži mají vyšší riziko úmrtnosti při vypití více než 45 gramů alkoholu denně. Podle serveru Hoover je při pití alkoholu třeba vnímat mnoho faktorů, které jeho vliv na naše zdraví výrazně mění. Jde především o kvalitu vína a o to, jak je skladované.
Ačkoli kupříkladu server iDNES v roce 2019 uvedl hned několik důvodů, proč si dát denně skleničku vína, podle nové studie je velmi pravděpodobné, že pokud budete pít alkohol i v malém množství denně, výrazně tím svému zdraví ublížíte.
Češi průzkumu nevěří
Podle názorů lidí na sociálních sítích se pravda každých pár dní mění a je jen otázkou, co z výzkumu je vlastně správně. „A zítra bude zase prospívat, pozítří neprospívat, popozítří budou zase strašně nezdravá vejce, popo bude nezdravé sádlo a margarín, pak zase máslo, pak bude zase všechno zdravé,“ napsal na twitteru uživatel Myšák.
„Jak u výzkumu není napsáno ‚Američtí vědci zjistili‘, tak to není směroplatný! Říkala Máňa,“ uvádí s nadsázkou Pražák na vsi. A třeba podle pana Filipa byl pak nejspíš autor studie opilý, jinak by nic podobného nikdy nenapsal.
Zdroj: JAMA Network, Česká televize, Hoover, iDNES, Twitter
Autor: Šárka Cvrkalová