Írán se snaží i nadále demonstrovat svou sílu skrze popravy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Iran
Zdroj: Shutterstock

V pondělí byl v Iránu popraven zápasník Mehdí Alí Hosejní. Informoval o tom na svém twitteru bývaly Íránský kouč řecko-římského zápasu Sardar Psashei. Jedná se již o druhého zápasníka, kterého režim v poslední době popravil. Odborníci to vidí jako jasnou demonstraci moci íránské vlády.

Sportovec byl zatčen a obviněn v roce 2015. Podle zahraničních médií, která se o případ velmi intenzivně zajímají, měl plánovat vraždu. K té mělo dojít během skupinového zápasu.

Adelle Nazarinová z washingtonského Gold Institute for International Strategy uvedla, že má pochybnosti o doznání, které měl ve vazbě učinit. „Hosejní neměl přístup ke spravedlivému procesu a není jasné, zda byl k přiznání k trestnému činu, který nespáchal, nucen či mučen.“

Pochybnosti má i Amnesty International

O případ se zajímá také Amnesty International, která dění v Íránu dokumentuje. Podle ní mají informace, že v podobných procesech je obviněným často odepřen právní zástupce, a také že jsou používány mučící metody za účelem získání přiznání.

„Víme, že Mehdí Alí Hosejní byl usvědčen z vraždy, ale nemáme o jeho případu, včetně soudu, žádné další informace,“ řekla pro Jerusalem Post Mansoureh Millsová z íránské pobočky této lidskoprávní organizace.

Stejný osud měl i Navíd Afkari

Ještě více zarážející na tomto procesu je, že se jedná již o druhého sportovce, kterého Teherán odsoudil k trestu smrti a popravil.

V září loňského roku byl popraven sedmadvacetiletý zápasník Navíd Afkari. Ten byl obžalován ze zabití příslušníka bezpečnostních sil, a to na protivládních protestech. Ty navštívil společně se svými dvěma bratry. Ti byli rovněž zatčeni, a nakonec i odsouzeni na 54 a 27 let vězení.

Většina odborníků vidí v těchto popravách snahu Íránu demonstrovat svou moc a upevnit si tak svou pozici, která evidentně slábne. Již téměř rok dochází k protivládním protestům, které se snaží režim vždy velmi důrazně potlačit. A výše zmíněné popravy mají za úkol nahnat obyčejným Íráncům strach a pocit, že další na řadě mohou být oni.

Situace v Íránu postihla i sportovní organizace. Na ty se snesla velká vlna kritiky z důvodu absence jakékoliv reakce na uvedenou situaci. Íránu nebyl ani odepřen přístup na pole mezinárodního sportu, nezareagoval Mezinárodní olympijský výbor, ani Mezinárodní zápasnická federace.

Autor: Markéta Krejčí



Související články