Italský premiér Mario Draghi ve čtvrtek médiím oznámil, že rezignuje. O jeho rozhodnutí informovala agentura Reuters, ale také například zahraniční portál The Guardian. Jenomže prezident země Sergio Mattarella demisi odmítl a požádal premiéra, aby oslovil parlament a situaci přehodnotil. Na změny ve vládě podle jeho slov není vhodná doba.
Premiér se pro demisi rozhodl poté, co jeho vláda čelila hlasování o důvěře. Z toho sice vyšla vítězně, on ale odmítl stát v čele kabinetu, který ztratil podporu. „Koalice národní jednoty, která podporovala tuto vládu, již neexistuje. Za těchto podmínek už nemůžu pokračovat,“ uvedl.
V Itálii se v posledních týdnech řešil balík opatření na podporu domácností, proti kterému se postavilo Hnutí pěti hvězd. To se později ve sněmovně zdrželo hlasování, tím pádem odepřelo vládě podporu. Právě proto se rozhodl Draghi odejít.
Klíčová postava
Jenomže italský premiér je v současné době poměrně klíčovou osobou v souvislosti s válkou na Ukrajině. Ukrajince podporuje, jak se dá, a je v zemi velmi oblíbený. Po rezignaci britského premiéra Borise Johnsona na funkci šéfa strany, je rozhodnutí italského předsedy vlády velkým problémem.
Podle zahraniční agentury AP bývalý premiér Itálie Silvio Berlusconi řekl, že by odchod Draghiho mohl vyvolat dokonce destabilizaci Evropy. Podle jeho slov navíc vláda může s klidem pokračovat i bez podpory jedné strany. I proto prezident země demisi odmítl přijmout.
V oznámení prezidentovy kanceláře se píše, že Draghiho demise nebyla přijata a premiér by měl pečlivě zvážit své další kroky. Jeho role ve funkci je nejspíš důležitější, než si sám uvědomuje, neměl by se tak unáhleně rozhodovat a měl by myslet na celou Evropu.
Třetí vláda od roku 2018
V Itálii probíhají změny vlády poměrně často a země má celkově se svým politickým systémem výrazné problémy. Draghiho vláda je již třetí od roku 2018. První dvě sestavil Giuseppe Conte, první se mu ale rozpadla už v létě 2019.
Tehdy z vládní koalice odešla Salviniho Liga. Začátkem loňského roku skončila i jeho druhá vláda a na post premiéra nastoupil Draghi. Jak se ale zdá, ani ten nedokáže prolomit komplikace, které v tomto ohledu Itálii sužují.
Nejen Ukrajinci teď napjatě sledují situaci a doufají, že se dá celá věc co nejrychleji do pořádku. Dělat velké politické změny je v současné době neuvážené a riskantní, a i vzhledem k tomu, že brzy ve své funkci skončí právě britský premiér, je situace ještě složitější.
Zdroj: The Guardian, Novinky, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová