V posledních měsících Čína provedla několik obrovských lockdownů, které byly světem považovány doslova za nelidské. Někteří vědci ale tvrdí, že to bylo třeba. Podle zveřejněných analýz by totiž bez těchto opatření došlo ke smrti zhruba 1,6 milionu lidí. Kapacita nemocnic by byla mnohonásobně překročena a následky by byly daleko horší než to, co si prožili jedinci uzavření v karanténě.
Uzavření obrovské metropole Šanghaj vytýkala Číně řada epidemiologů. Ve městě byly postaveny kovové ploty, zabarikádovány byly některé vchody do domů, lidé doslova s pláčem prosili z oken o něco k jídlu. Nelidská uzávěra ale byla podle místních úřadů nezbytná.
„Vzhledem k tomu, jak se virus nyní chová a co očekáváme v budoucnu, je strategie nulové tolerance neudržitelná, je třeba přejít k jiné,“ prohlásil generální ředitel Světové zdravotnické organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus. Skupina čínských epidemiologů ale jeho slova vyvrátila zveřejněním analýzy, která ukazuje, jak by se covid šířil bez uzavření měst.
Začalo to 20 osobami
Ve svém modelu podle zahraničního portálu Forbes vědci pracovali s předpokladem, že by se na začátku března nakazilo pouze 20 lidí. Na základě znalostí o šíření koronaviru pak vypracovali podrobný plán toho, jak rychle by se rozšířil a kolik osob by postihl, kdyby byla města otevřená.
Analýza také počítala s tím, že by neexistovala žádná léčba a nebyla by zavedena žádná opatření. Na druhou stranu ale bylo zahrnuto očkování, a dokonce i fakt, že by se na začátku března začalo masivně očkovat již 3. dávkou vakcíny. Data pak vědci porovnávali s šířením covidu v reálném světě, když epidemie poprvé zasáhla Hongkong.
Několik týmů pracujících na rozsáhlé analýze provedlo s těmito daty zhruba 200 simulací. Ty se sice podle zahraničních médií drobně lišily, v podstatě ale ukázaly světu pravdu. Kdyby k uzávěrám nedošlo, nakažených by bylo mnohonásobně víc a Čína by situaci absolutně nezvládla.
112 milionů nemocných
„Náš simulovaný základní scénář naznačuje, že bez opatření by příchod omikronu v březnu vyvolal tsunami případů covidu,“ tvrdí autoři studie. Dodávají, že čínské vakcíny podle výsledků analýzy poskytují jen velmi malou ochranu před příznaky nemoci.
Podle předpokladů by se v Číně bez lockdownů velkých měst nakazilo koronavirem celkem 112 milionů lidí, více než milion a půl by jich zemřelo. A to často v nelidských podmínkách, protože v nemocnicích by nebylo místo a zhroutil by se celkově i ekonomický systém země.
Kromě krutých lockdownů vědci neobjevili žádné účinné opatření, které by rychlé šíření koronaviru dokázalo zastavit. To, co by nastalo v případě, že by k uzavření měst nedocházelo, je podle nich ve srovnání s utrpením pár lidí v zavřené Šanghaji katastrofou.
Zdroj: Forbes, Nature medicine, Česká televize, NEWS Medical, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová