Jednomu evropskému městu hrozí katastrofa. Jestli se něco nestane, životy obyvatel budou ohroženy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Amsterdam
Zdroj: Shutterstock

Toto evropské město je známé svými malebnými kanály a krásnými budovami ze sedmnáctého a osmnáctého století. Začíná se však rozpadat a je potřeba začít jednat. Čeká ho tak velmi nákladná dlouholetá rekonstrukce. Informuje o tom Indian Express.

V malých uličkách Amsterdamu se objevují praskliny a téměř polovina ze sedmnácti set mostů je vratkých a vyžaduje opravy. Mosty jsou často v tak špatném stavu, že po nich musí tramvaje přejíždět šnečím tempem.

Amsterdam v ohrožení

Město na nic nečekalo a rozhodlo se začít situaci řešit. Problémem je, že se z krásného města začíná stávat gigantické staveniště. Obyvatelé jsou však na stavební úpravy připraveni a doufají, že bude Amsterdam znovu v bezpečí.

Zásadním problémem je stav zdí, které se nachází ve vodních kanálech. Asi dvě stě kilometrů z nich je tak zchátralých, že hrozí jejich zhroucení, což by zapříčinilo i stržení budov, které se podél kanálů nachází.

V loňském roce se bez varování zřítila stěna kanálu poblíž Amsterdamské univerzity, která způsobila visící kanalizační potrubí ve vzduchu a dezorientované ryby začaly skákat z vody. Naštěstí se zrovna kolem vody nikdo nenacházel.

Stejně jako většina Nizozemska i Amsterdam leží pod hladinou moře. Město postavené na bažině v sedmnáctém století leží na vrcholu milionů dřevěných pilířů, které slouží jako základy.

Dlouhá a nákladná oprava

Překvapivě jsou pilíře stále v dobrém stavu. „V době výstavby města byly postaveny tak, aby unesly váhu koní a kočárů, ne čtyřicetitunových nákladních automobilů a jiného těžkého vybavení,“ řekl představitel města Egbert de Vries.

Rekonstrukce bude trvat nejméně dvacet let a bude stát dvě miliardy eur. V centru města je v současné době opravováno patnáct mostů, například Bullebak, ikonický most a kritická součást infrastruktury města.

Některé hausbóty budou dočasně umístěny přímo uprostřed kanálu. Na samotné opravě se však nachází i pár problémů, které se místním nelíbí. Podél několika nejkrásnějších kanálů města byly vykáceny historické stromy, aby se uvolnil tlak na stěny kanálu.

Potápěči a technici s dálkově ovládanými podvodními kamerami hledají nejhorší trhliny a doufají, že se jim podaří tyto trhliny co nejdříve opravit, aby nedošlo ke zhroucení celého Amsterdamu.

Zdroj: Indian Express
Autor: František Olša



Související články