Teherán nechal odplout od ledna zadržovaný tanker plavící se pod jihokorejskou vlajkou. Ten byl pravděpodobně zadržen kvůli zmrazeným kontům, která má Írán v jihokorejských bankách. K propuštění plavidla i jeho kapitána došlo v den plánovaného setkání Íránu a ostatních států světa, na němž se má projednávat íránský jaderný program a sankce na Írán uvalené.
Jihokorejský tanker Hankuk Chemi opustil íránský přístav. Podle dat z webu MarineTraffic, který mapuje pohyb plavidel a námořní provoz, k tomu mělo dojít v pátek ráno.
To potvrdilo i jihokorejské ministerstvo zahraničí. Loď byla podle něj propuštěna ráno místního času po dokončení administrativních úkonů.
Ministerstvo rovněž uvedlo, že na svobodu se dostal i kapitán plavidla, přičemž posádka byla propuštěna již v únoru. K podmínkám, za kterých byl Hankuk Chemi osvobozen, se však Soul nevyjádřil. Druhá strana, tedy Írán, zatím propuštění nepotvrdila.
K zadržení tankeru došlo 4. ledna. Jeho cesta z petrochemických závodů v Saudské Arábii do Spojených arabských emirátů byla přerušena ozbrojenou jednotkou íránských revolučních gard. Ty donutily loď změnit kurz a zakotvit v Íránu.
Znečišťování průplavu, nebo nátlak?
Důvodem tohoto aktu bylo podle íránské strany znečišťování Hormuzského průlivu, kterého se měl tanker dopouštět.
Nezávislí pozorovatelé ale spíše zastávají teorii, že se jednalo o jakýsi nátlak na Jižní Koreu, která v důsledku amerických sankcí zmrazila konta s miliardami dolarů náležících právě Íránu.
Snaha o obnovení dohody o íránském jaderném programu
K uvolnění Hankuk Chemi navíc došlo jen několik hodin před pokračováním jednání Teheránu s ostatními mocnostmi světa o ukončení protiíránských sankcí.
Ty byly původně ukončeny v roce 2015 výměnou za dohodu o omezení íránského jaderného programu.
Tato dohoda však byla vypovězena v roce 2018 bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který sankce na Teherán opět obnovil. Rok nato přestal svou část dohody dodržovat i Írán.
Autor: Markéta Krejčí