V Česku letos zima příliš sněhu nepřinesla, naproti tomu v Kalifornii se už od října potýkají s obrovskými sněhovými závějemi. Problémy zde dělá především voda, která je ve sněhu uložená. V některých místech je sněhový úhrn už 18 metrů. Za situaci může podle odborníků takzvaná atmosferická řeka.
Atmosferické řeky jsou vlastně úzké oblasti vlhkosti, které jsou koncentrovány v atmosféře. Ty putují z tropů do vyšších zeměpisných šířek.
„Když se tyto řeky na obloze přeženou přes horské oblasti, zkondenzují se do mraků, které produkují silný déšť a sníh,“ říká pro server Nature Allison Michaelis, atmosférický vědec z University Northern Illinois v DeKalb.
Obrovské množství vody
Sníh v Kalifornii v současné době obsahuje více než 37 miliard metrů krychlových vody. Pro srovnání, v uplynulé zimě leželo v Česku nejvíc vody ve sněhu na konci druhé prosincové dekády, a to 1,28 miliardy metrů krychlových, uvádí Česká televize.
V posledních měsících fenomén atmosferická řeka zasáhl Kalifornii celkem sedmnáctkrát. Kalifornský guvernér Gavin Newsom podle iDNES v minulém týdnu díky tomu mohl odvolat některé z restrikcí na spotřebu vody spuštěné během uplynulých dvou let.
Nebezpečí nejen povodní
Ačkoli pro tamní hospodáře jsou přívaly sněhu kvůli vodní zásobě dobrou zprávou, jde na druhou stranu o problém zvýšeného rizika povodní. Pokud by zasáhlo teplejší počasí a sníh začal rychle tát, bude velká část území záplavami ohrožena.
Extrémní zima a závěje sněhu také mohou podle serveru Fox Weather přilákat do obydlených oblastí medvědy, kteří se brzy začnou probouzet ze zimního spánku.
„Tráva a další výhonky, které by se obvykle zelenaly s táním sněhu, budou k dispozici až mnohem později na jaře,“ uvedl Peter Tira z kalifornského ministerstva pro ryby a divokou zvěř. Hladoví medvědi tak budou hledat potravu jinde než v lesích.
Zdroj: Nature, Česká televize, Fox Weather, iDNES
Autor: Shani Maiová