Katar přiznal stovky mrtvých. Přesná čísla zesnulých dělníků, kteří pracovali na přípravách MS ve fotbale, nezná

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ms fotbal katar
Zdroj: Profimedia

Fotbalové mistrovství světa v Kataru je od samotné volby země jako pořadatele spojováno s mnoha kontroverzemi. Pravděpodobně největší z nich je smrt několika stovek dělníků, kteří zemřeli při práci na budování veškeré infrastruktury pro mistrovství. Katar nakonec přiznal, že mrtvých je mezi čtyřmi až pěti sty.

„Odhad je zhruba 400 mrtvých. Něco mezi 400 až 500,“ odpověděl podle serveru The Guardian na dotazy generální sekretář organizačního výboru Hasan Savádí. Osoby podle jeho slov zemřely při výstavbě hotelů, mostů a dalších staveb souvisejících s konáním světového šampionátu.

„Uvědomujeme si, že i jedna smrt je mnoho. Na druhou stranu se každý rok v tomto ohledu zlepšujeme, za výstavby jsme byli pochváleni,“ hájil se dále s tím, že ačkoli připouští katastrofu, výstavby proběhly podle plánu.

Katar se k úmrtím dlouho nevyjadřoval. Ve zprávách organizačního výboru z let 2014 až 2021 byli uvedeni pouze zesnulí, kteří se podíleli na výstavbách stadionů a oficiálních staveb souvisejících s mistrovstvím. Těch bylo podle CBS NEWS 40. Nyní zveřejněná čísla proto veřejnost šokovala.

Místo úvodního ceremoniálu kritika

Katar získal pořadatelství v roce 2010. Od té doby čelí velké kritice v mnoha ohledech. Letos dokonce britská stanice BBC odmítla odvysílat zahajovací ceremoniál k mistrovství a namísto toho zařadila do programu vysílání, které bylo k pořadatelské zemi tvrdě kritické, uvádí iRozhlas.

„Je to nejkontroverznější mistrovství světa v historii a to se ještě ani nekoplo do míče,“ řekl hned v úvodu vysílání moderátor pořadu a bývalý slavný fotbalista Gary Lineker.

Podle serveru Edinburgh News odmítla stanice vysílat ceremoniál právě kvůli kritice, která se na Katar poslední dobou navalila. BBC si nicméně za svůj krok vysloužila na twitteru tvrdou kritiku uživatelů, podle kterých bylo její jednání neuctivé k celému mistrovství.

Místní mají s kritikou problém

Místní, kteří se s kritikou Kataru musejí denně vyrovnávat, vnímají podle velvyslance v Dauhá Petra Chalupeckého kritiku velmi těžce. „Cítí křivdu a myslí si, že si takové zacházení nezaslouží,“ uvedl pro iDNES.

„Občas se vyrojí tradiční argumenty, že jde o přezíravost Západu vůči blízkovýchodním kulturám, o stereotypy, které ovšem fungují oboustranně,“ doplnil.

Mistrovství světa provázejí i další komplikace a skandály. Několik týdnů před začátkem turnaje se například objevila informace, že bude zakázán vstup na tribuny fanouškům pod vlivem alkoholu a nově se také nebudou moci svlékat do půli těla. „Tolik nových pravidel. To snad raději zůstat doma a sledovat zápasy z obýváku,“ komentoval to jeden z uživatelů twitteru.

Zdroj: The Guardian, CBS NEWS, iRozhlas, Edinburgh News, Twitter, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články