Každých 48 vteřin zemře ve východní Africe kvůli hladu jeden člověk. Mohou za to sucha, ale také nezájem zahraničních politiků

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
afrika deti
Zdroj: Shutterstock

Jako o takzvaném katastrofickém hladu se mluví o současné situaci v Africe. V zemích jako jsou Somálsko, Etiopie nebo Keňa, které trpí velkými suchy, umírá hladem jeden člověk každých 48 vteřin. Nedostatku potravy čelí miliony Afričanů, zpráva z toho viní především světové mocnosti.

Podle odhadů zahraničního webu Oxfam se s hladem potýká zhruba 181 milionů obyvatel Afriky. Zpráva, na které spolupracovala také organizace Save The Children, tvrdí, že mezinárodní společenství reaguje příliš pozdě a nedostatečně a nedokáže bránit opakujícím se krizím, které jsou velmi předvídatelné.

Například Velká Británie snížila loni náklady na pomoc Africe na polovinu. Podobně na tom podle webu Nordot bylo i Německo, které dokonce pozastavilo pomocné programy na řadě základních i středních škol, v jejichž rámci docházelo k posílání peněz do Afriky.

Politici dopustili katastrofu

„Politici navzdory hromadícím se varovným signálům reagovali žalostně – příliš pozdě a velmi nedostatečně – takže dopustili, že miliony lidí čelí katastrofálnímu hladu,“ říká John Plastow z britské sekce Oxfam. Ten nedávno Afriku navštívil a byl osobně svědkem toho, co se v zemi děje.

Plastow popsal například farmáře, který přišel kvůli suchům o veškerý dobytek, dokonce i o velbloudy, kteří si zásoby tekutin uchovávají v těle i měsíce. Není podle jeho slov divu, že lidé v zemích bojují o zdroje potravy, ti nejzranitelnější pak umírají.

Česká televize na svém twitteru zveřejnila informaci o tom, že podle organizace UNICEF trpí po celém světě podvýživou 13,6 milionu dětí do 5 let. Situaci výrazně zhoršila také válka na Ukrajině. Ta byla totiž před invazí jedním z největších zdrojů potravin.

Nemůže za to pouze sucho

Kromě velkého sucha je problém také s následky pandemie covidu-19. Nejen Afrika, ale především řada zemí, která kontinentu pomáhala, se potýkala téměř tři roky s problémy, proto bylo třeba přerozdělit finance jinak. Podle organizace Save The Children to ale svět nezvládl.

„OSN varovala, že nebudeme-li reagovat rychle, hrozí v Somálsku smrt 350 tisíc dětí,“ uvedla k celé situaci mluvčí Save The Children Shako Kijalaová. Podle jejích slov je nyní z finančního hlediska nemožné cokoli dělat, dokud nepomohou ostatní země.

Web Refresher dodává, že jde o největší krizi v Africe od roku 2007. Bohužel se na situaci výrazně podepsal i válečný konflikt na Ukrajině, i bez něho by ale podle všeho miliony lidí na kontinentu umíraly.

„Za čtyřicet let svého života jsem neviděla nic takového, co se nyní děje tady v Akobo. Pokud to tak půjde dál, pochybuji, že mé dcery se dočkají dospělosti,“ říká podle webu Nyadang Martha z Jižního Súdánu.

Zdroj: Oxfam, Nordot, Refresher, iDNES, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články