Hasičské vybavení a především auta s hasičskými žebříky. Tak zněla žádost starosty Kyjeva Vitalije Klička, na kterou Česká republika odpověděla. Kolona s hasičskou technikou vyrazila na místo určení ve čtvrtek ráno, a jedná se tak o další způsob, jak se Češi pokouší Ukrajině v těžké době pomoci.
Tři hasičské automobilové plošiny a tři automobilové žebříky doplněné ještě o dvě elektrocentrály a dvě osvětlovací zařízení. Tak podle iRozhlasu vypadá vybavení, které posílají Češi Ukrajincům. Doteď ale není jasné, kdy a kde bude moci být technika nasazena.
„Kolem půl šesté ráno hasiči překročili za asistence policejního doprovodu česko-polské hranice a pokračují dále směrem na Ukrajinu, kde by mohli být kolem poledne. Výškovou techniku si na místě převezmou polští hasiči a ti je pak ukrajinským kolegům předají,“ popsala Pavla Jakoubková, mluvčí Hasičského záchranného sboru.
Tam, kde bude potřeba
Na dotazy, kde bude naše hasičská technika nasazena, mluvčí hasičů odpovídá: „Půjde to tam, kde to bude potřeba.“ Podle jejích slov se o tom, co všechno se na Ukrajinu pošle, hodně diskutovalo, na druhou stranu bylo třeba jednat rychle a všechno připravit co nejdříve.
„Nyní nejvíce potřebujeme vysokozdvižné požární žebříky, ochranné masky proti kouři, další humanitární pomoc a lékařský materiál,“ řekl před časem velmi konkrétně Kličko v rozhovoru pro Seznam Zprávy a Česko se těmto požadavkům přizpůsobilo. Premiér ČR Petr Fiala ještě v den žádosti potvrdil, že jí vyhoví.
„Pokud jde o pomoc Ukrajině, vláda schválila to, že poskytneme Ukrajině balistickou ochrannou optiku a výzbroj ze zásob Policie České republiky. Hasičský záchranný sbor daruje ukrajinským kolegům šest hasičských vozů s žebříky a další hasičské vybavení,“ cituje Fialu Deník N.
Šest hodin cesty
Kolona hasičských aut vyjela ráno z Hlučína na Opavsku. „Je to nějakých šest hodin, pokud to půjde vše bez problému. Jsme tu dva řidiči, takže děláme přestávky, kde se vystřídáme, takže se to dá zvládnout,“ říká pro iRozhlas jeden z řidičů, kteří byli pro tuto akci vybráni.
„Celkově těch šest kusů výškové techniky, které v průběhu těch dvou dní vezeme, jsou z hasičských záchranných sborů jednotlivých krajů, mají veškeré revize platné, mají technické prohlídky, jsou bezpečné k provozu a věříme, že budou sloužit ukrajinským hasičům,“ vysvětluje velitel hlučínského záchranného útvaru David Kareš.
Do akce se podle něj auta mohou zapojit hned, jak na místo dorazí. „Proto je převážíme na podvalnících, aby ta vozidla dojela připravená a aby se mohla zapojit do akce okamžitě,“ dodává velitel hasičů s tím, že například o benzín není třeba se nijak starat.
Zdroj: Seznam Zprávy, Deník N, iRozhlas
Autor: Šárka Cvrkalová