Svět udělal první velký krok k zastavení znečišťování planety plastem. Podle světových médií došlo ke shodě mezi 175 zeměmi OSN, které schválily velmi důležitou rezoluci. Experti to vidí jako začátek obrovského přelomu. Do dvou let by se podle nich mohla země z velké části zbavit plastového odpadu.
Přibližně 300 milionů tun plastového odpadu, z toho 75 až 199 milionů tun v oceánech. Čísla vztahující se k období jednoho jediného roku jsou děsivá. Přesně tolik ale podle Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) lidé vyprodukují, jak informoval server Scidev.net.
Co s takovým množstvím odpadu, jak ho snížit a jak se vypořádat s problémy, kterými planeta trpí? Tyto otázky si odborníci a ekologové kladou už roky, teď ale přichází přelomový okamžik, který by mohl na část z těchto dotazů odpovědět.
Společný problém
Začátkem března došlo v Nairobi k zasedání, při kterém se mimo jiné řešilo také téma životního cyklu plastů. Velký důraz byl kladen především na dopad šíření podobného odpadu v mořích a oceánech. Odborníci se proto tentokrát už skutečně rozhodli přikročit k nějakému významnému kroku.
„Je to pro všechny země jeden velký historický okamžik. Problém znečištění plasty je příliš velký na to, aby ho řešil sám jeden stát. V tomto ohledu je důležité se spojit a podívat se na problém společně, teprve pak je možné něčeho dosáhnout,“ uvedla p Amina Mohamedová, která na zasedání zastoupila Keňu.
Výsledkem zasedání je nakonec vznik výboru, který by se měl podle Scidev.net do konce roku 2024 pokusit vypracovat mezinárodní, právně závaznou dohodu o znečištění plastem. Měly by začít být podporovány alternativy k plastům a také vědecké prostředí, které se jimi zabývá.
Výrazná očista planety
Podle Joshuy Wycliffa, stálého tajemníka ministerstva životního prostředí Fidži, by smlouva o ukončení znečištění plasty mohla konečně vést k jednotnému přístupu k umělým hmotám. Také by se měly státy sjednotit v myšlence toho, jaké nebezpečí vlastně znamenají odpady pro planetu.
Za nejvýznamnější environmentální multilaterální dohodu od Pařížské dohody označila dle deníku The Guardian celý program výkonná ředitelka Inger Andersenová. Podle ní se jedná o jednoznačný triumf nad plasty, který konečně pomůže celé planetě s výraznou očistou.
Plasty jsou kvůli své době rozkladu obrovským problémem pro životní prostředí, především pak pro ryby a ptáky, kteří ve velkém umírají například z důvodu pozření plastových částic. Podle odhadů je v současné době postiženo kvůli plastovým odpadům až 800 druhů ryb a pobřežních živočichů.
Zdroj: Scidev.net, The Guardian
Autor: Šárka Cvrkalová