V Etiopii v nedávné době došlo k zatčení jednoho z nejbrutálnějších a nejkrutějších překupníků s lidmi. Tewelde Goitom měl údajně poskytnout serveru The Guardian rozhovor, žádost o tento rozhovor byla ale nakonec zamítnuta.
Obchod s lidmi, vydírání, mučení. To je jen malý výčet toho, z čeho byl muž známý pod přezdívkou Welid obviněn. Policie se k jeho zatčení dostala poté, co se jí podařilo zatknout jednoho z členů jeho gangu.
Goitom podle všeho operoval především v Libyi, a to v letech 2014–2018. Byl znám jako vůdce jedné z nejbrutálnějších skupin obchodující především s emigranty. Policie se této skupině snažila dostat na kloub už velmi dlouho.
Začalo to zatčením menšího překupníka
Letos v březnu došlo k zatčení jednoho z menších překupníků jménem Kidane Zekarias Habtemariam. Ten při výsleších přiznal, že byl také členem skupiny, kterou kdysi vedl dlouho hledaný Goitom.
Oba muži spolu vedli skupinu v libyjském městě Bani Walid přezdívaném také Město duchů. Toto označení si místo získalo právě kvůli tomu, kolik lidí zde zmizelo kvůli nebezpečným překupníkům.
Habtemariam byl zatčen poté, co se jedné z obětí podařilo uniknout a kontaktovat policii. Ačkoli se k mnoha věcem překupník přiznal, nakonec se mu podařilo uprchnout.
V současné době je po něm vyhlášeno pátrání. Jeho komplice Goitoma se mezitím podařilo zatknout. Policie se ale obává, že díky vlivu a penězům se může o útěk pokusit i on.
Většina svědků je z Etiopie
Podle BBC a CNN už se přihlásilo mnoho svědků, kteří se rozhodli proti Goitomovi vystoupit. Vědomí, že je muž pod zámkem, jim dodává odvahu. Právě díky tomu je také menší šance, že by zločinec dostal možnost se z vězení vyplatit.
Svědci u soudu uvedli mimo jiné to, že je oba muži nutili hrát fotbal a stříleli po každém, kdo se netrefil do brány. Jiní dodali, že jim byl dokonce nabídnut úplatek, aby nevypovídali.
Osud obou obchodníků s lidmi je sledován. Ačkoli se The Guardian pokusil o provedení rozhovoru se zločincem, po jeho zamítnutí bohužel neexistuje žádné oficiální vyjádření, které by Goitom komukoli poskytl.
Autor: Šárka Cvrkalová