Celosvětový nárůst životních nákladů, dopad pandemie covid-19 a válka Ruska s Ukrajinou vrhá dalších 71 milionů lidí v nejchudších zemích světa do extrémní chudoby. Dle analýzy 159 zemí prudký nárůst cen v letošním roce již zasáhl části subsaharské Afriky, Balkánu, Asie a dalších regionů.
O zveřejněné zprávě Rozvojového programu OSN (UNDP) informovala agentura Reuters. Nejvíce extrémně chudých lidí žije v jižní Asii a subsaharské Africe a každý pátý člověk v rozvojových zemích žije za méně než 1,25 USD na den, uvádí web OSN.
Někde není ani na jídlo
„Bezprecedentní nárůst cen znamená, že pro mnoho lidí na celém světě už dnes není jídlo, které si mohli dovolit včera, dosažitelné,“ řekl ke znepokojující situaci šéf UNDP Achim Steiner.
„Tato krize životních nákladů uvrhuje miliony lidí do chudoby a dokonce hladovění dechberoucí rychlostí a s tím každým dnem roste hrozba rostoucích sociálních nepokojů,“ varoval.
OSN nabídlo důležitá opatření
Rozvojový program OSN vyzval k přijetí cílených opatření ke zmírnění dopadů nárůstu cen. Usiluje například o přímou peněžní pomoc nejzranitelnějším a chce, aby bohaté státy prodloužily a rozšířily iniciativu s názvem DSSI (Debt Service Suspension Initiative) na odklad splácení dluhu, kterou zavedly na pomoc chudým zemím během pandemie covidu-19, cituje zprávu ČTK a web Aktuálně.
Vyhlídky nejsou dobré
„Předpokládáme, že současná krize životních nákladů by mohla uvrhnout do extrémní chudoby dalších více než 51 milionů lidí (žijících z) 1,90 dolaru denně, a dalších 20 milionů (žijících z) 3,20 dolaru na den,“ uvedla zpráva.
Pandemie covid-19 způsobila první zvýšení chudoby za celá desetiletí a další zvyšování se předpokládá i do budoucna. OSN se obává, že počet chudých lidí by se mohl celosvětově přehoupnout přes 1,7 miliardy.
Mezi země, které čelí nejzávažnějším následkům prudkého růstu cen, patří podle zprávy Arménie, Uzbekistán, Burkina Faso, Ghana, Keňa, Rwanda, Súdán, Haiti, Pákistán, Srí Lanka, Etiopie, Mali, Nigérie, Sierra Leone, Tanzanie a Jemen.
S finančními problémy se však potýkají i obyvatelé České republiky, kde se stále zvyšuje inflace, ale i ceny za energie nebo potraviny. Ekonomická krize zasáhla i do životů střední třídy a lidé se uskromňují ve všech možných ohledech.
Zdroj: OSN, Reuters, Aktuálně, New Stream, Business Recorder
Autor: Evženie Novotná