V pátek nad ránem se lídři evropských zemí shodli na společném postupu proti energetické krizi. Prezidenti a premiéři zastupující své země si od výsledků jednání slibují nižší ceny a zajištění dostatku energií pro všechny. Podle zahraniční agentury TASS to po schůzi oznámil novinářům šéf Evropské rady Charles Michel.
Podle Michela lídři EU na novém energetickém plánu posledních několik měsíců tvrdě pracovali. Po desetihodinovém jednání konečně během noci ze včerejška na dnešek dospěli ke společnému rozhodnutí.
Lídři podpořili dobrovolné společné nákupy plynu či mechanismus cenové korekce v případě mimořádného zdražení, píše server Seznam Zprávy. „Pevně věřím, že výsledky této dohody pocítíme velmi brzy,“ prohlásil po jednání podle serveru DW šéf Evropské rady.
3 zásadní body
Lídři zemí EU se shodli na tom, že v rámci zajištění dostatku energií a snížení jejich cen je zapotřebí splnit tři konkrétní body. V první řadě je třeba zahájit společné nákupy plynu, dále pak vytvořit mechanismus nouzového omezení ceny plynu nebo přijmout pravidla solidarity mezi členskými zeměmi, uvádí Novinky.
Zástupci států vyzvali podle zápisu konsilia Evropskou komisi k tomu, aby urychleně přišla s konkrétními řešeními všech tří bodů. „Máme dohodu o energii. Nyní konečně existuje silný a jednomyslný závazek jednat společně jako Evropané, abychom dosáhli tří cílů: nízkých cen, zaručení dodávek energií a pokračování práce na snížení cen,“ uvedl Michel na svém twitteru.
We have a deal on #energy.
There is a strong and unanimous commitment to act together, as Europeans, to reach three goals:
▪️lower prices
▪️guarantee the security of supply and
▪️continue to work to reduce demand.#EUCO pic.twitter.com/A2KBHJ72FL— Charles Michel (@CharlesMichel) October 21, 2022
Brzdou se stalo Německo
Jak uvádí i server France24, jedním z problémů během jednání byl nesouhlas Německa, které neustále odmítá cenový strop na energie. Lídři nakonec jeho případné zavedení podmínili předcházející analýzou finančních dopadů a tím, že nepovede ke zvýšení spotřeby plynu, uvádí TV Nova.
„To, co v návrzích Komise není, a chceme, aby se promítlo do závěrů Evropské rady, je zastropování plynu, který je využíván pro výrobu elektřiny, a věřím, že to v závěrech zůstane. V předběžných jednáních se nám podařilo to do závěru dát,“ podotkl šéf vlády.
Dvě varianty stropu
Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová sdělila webu Euronews, že se země shodly na dvou variantách zastropování cen. Jeden strop by se týkal plynu využívaného k výrobě elektřiny, druhý pak virtuálního uzlu Title Transfer Facility (TTF), který je pro ceny plynu v EU rozhodující, vysvětlují Novinky.
„Nyní máme velmi dobrou pozici na to, abychom dále pracovali na otázce cen energií,“ prohlásila von der Leyenová. Komise podle ní představí své návrhy ministrům energetiky nejpozději do následujícího úterý.
Zdroj: Euronews, DW, TASS, France24, Twitter, Seznam Zprávy, Rada EU, TV Nova, Novinky
Autor: Šárka Cvrkalová