Parlamentní volby ve Francii byly včera oficiálně ukončeny. Jejich výsledky už jsou nyní známy. Koalice současného prezidenta vyhrála, většinu ale nezískala. Prosazení zákonů tak bude značně obtížné. Úspěch naopak slaví strana krajní pravice Marine Le Penové.
Jak dopadlo první kolo francouzských parlamentních voleb, jsme vás minulý týden informovali zde. Jejich výsledky byly velice těsné. Většina politologů se však klonila k názoru, že i druhé kolo bude patřit koalici Spolu stávajícího prezidenta.
Prezidentova strana ztratila většinu
Jak se ale v pondělí ráno ukázalo, Spolu sice volby vyhrálo, slavit ale určitě nebude. Z 577 mandátů, které byly v letošních volbách ve hře, jich prezidentská strana získala pouhých 245. K absolutní většině v Národním shromáždění jí tak chybělo celých 34 mandátů.
Problémem rovněž je, že další dvě strany v pořadí mají zcela jiná programová prohlášení a svou politiku vedou zcela jiným směrem než prezident Emannuel Macron. Prosadit tak jakýkoliv zákon bude od této chvíle pro Spolu velmi obtížné.
Druhá je krajní levice a třetí krajní pravice
Na druhém místě se umístila Nová lidová, socialistická a ekologická unie (NUPES). Ta v Národním shromáždění obsadí 131 křesel.
Další v pořadí byla krajně pravicová strana neúspěšné kandidátky na prezidenta Marine Le Penové. Její strana ale ve volbách zaznamenala historický úspěch, a to když obdržela 89 mandátů. Předtím měla strana v parlamentu pouhých osm zástupců.
Výrazným počtem mandátů disponuje také francouzská strana Republikánů. Tu bude nyní zastupovat 61 poslanců. Právě s touto stranou se předpokládá, že bude chtít Macron navázat své spojenectví. Podle iRozhlasu ale její předseda Christian Jacob už nyní ohlásil, že chce raději zůstat i nadále v opozici.
Rozčarovaná premiérka bude hledat nové tři ministry
Ve Francii do voleb vstupují také jednotliví ministři. Pokud ve svém obvodu neuspějí, ve své funkci ve vládě dle zvykového práva končí. To se v letošním roce stalo hned třem členkám vlády. Naopak dalších dvanáct dokázalo svůj post obhájit.
Z výsledků není nadšený ani prezident, ani francouzská premiérka Élisabeth Borneová. „Chceme tak naší zemi zajistit stabilitu a uskutečnit potřebné reformy,“ řekla podle iDNES agentuře Reuters. Nové rozložení sil v Národním shromáždění je podle ní pro Francii velkým rizikem.
Zdroj: iRozhlas, iDNES, Přehledně24, Seznam zprávy
Autor: Markéta Mladá