Maďarsko se potýká s vysokou inflací. V současné době se tamní obyvatelé musí smířit s tím, že některé základní potraviny u nich proti roku 2017 podražily až čtyřnásobně. Vysoké ceny zaznamenal například magazín Szeretlekmagyarország. Problémy se ale objevily i v dalších oblastech.
Porovnání letáku z roku 2017 a 2023 ukazuje, že například u jednoho ze smetanových výrobků vzrostla cena z 219 forintů na celkem 955 forintů. To je v převodu na českou měnu téměř 60 korun za kelímek obyčejné smetany.
Těstoviny z 399 forintů zdražily na 1199 forintů, necelý kilogram masa pak místo 849 stojí 1629 forintů. V Maďarsku je do letošního dubna na ceny potravin nastaveno zastropování. To bylo prodlouženo loni v prosinci, píše iDNES.
I přesto se ale s cenami potravin lidé potýkají. Loni v listopadu v zemi inflace vystoupila na 22,5 %, což tehdy překonalo veškeré odhady. Problémy navíc neustupují, inflace naopak nadále stoupá.
Kromě potravin zdražují i pohonné hmoty
Kromě cen potravin se Maďaři potýkají i s dalšími problémy. Permanentně zde zdražují například pohonné hmoty. Loni v listopadu navíc ropná společnost MOL na čas omezila na některá místa dodávky, aby zachovala dostupnost paliv v celé zemi.
O pár dní později firma informovala o tom, že bylo objeveno naleziště ropy, které by mohlo problémy vyřešit. Co se týče vysokých cen paliv, nic se ale nezměnilo.
Česká televize uvádí, že Maďaři mnohdy jezdí za nákupy potravin raději do zahraničí. Pro levnější benzín pak cestují především na Slovensko, ten jejich totiž už nějaký čas nechrání cenové stropy.
Jednociferná inflace
Mnoho lidí obviňuje z ekonomických problémů premiéra země Viktora Orbána. Před nedávnem navíc byla v Maďarsku zavedena nová spotřební daň, s níž jsou lidé nespokojeni. Podle serveru Financial Times tak v zemi začalo mnoho společností pořádat stávky.
„Abych vyžil, musel jsem si vzít druhou práci. Buď pracuji, nebo spím. Je to ale dlouhodobě nemožné,“ řekl serveru jeden ze stávkujících. Vládu Viktora Orbána kritizoval za předchozí kroky i šéf centrální banky. Ten navíc dostal podle svých slov prakticky nemožný úkol.
Premiér země by totiž rád do konce letošního roku viděl inflaci na jednociferném čísle. Některé cenové stropy slíbil Orbán zachovat, na druhou stranu ale v minulosti už několikrát uvedl, že v mnoha případech to opravdu nebude možné.
Zdroj: Szeretlekmagyarország, iDNES, Přehledně24, Česká televize, Financial Times
Autor: Šárka Cvrkalová