Maďarsko už není demokratická země. Evropské unii se nelíbí jednání premiéra Viktora Orbána. Uvažuje i o odebrání části financí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
viktor orban
Zdroj: Profimedia

Europoslanci se ve čtvrtek odpoledne shodli na tom, že Maďarsko už více nelze považovat za plnohodnotně demokratickou zemi. K závěru došli na základě činů tamního premiéra Viktora Orbána a jeho vlády. Ta neustále narušuje evropské hodnoty, a země by tak měla být nově označována jako „hybridní režim volební autokracie“.

Instituce Evropské unie podle iDNES kritizují přístup Orbána již dlouho. Přes 4 roky se jim nelíbí, jak ovlivňuje justici, omezuje pluralitu médií, jak se staví k menšinám a jejich právům.

V současné době tak zákonodárci vyzvali Evropskou komisi, aby odebrala Maďarsku část unijních fondů. O ty může země přijít například i v případě, že nemá nezávislé vyšetřovací orgány, objasňují Novinky.

Může za to nedostatečné jednání EU

Instituce Evropské unie samy uznávají, že za to, co se děje v Maďarsku, může svým způsobem nedostatečné jednání z jejich strany. Uznává to i článek na webu zpravodajství Evropského parlamentu.

„Nedostatek rozhodných opatření ze strany EU přispěl ke vzniku ‚hybridního režimu volební autokracie‘, tedy ústavního systému, v němž se konají volby, ale nejsou dodržovány demokratické normy a standardy,“ tvrdí podle serveru poslanci.

Musíme za demokracii bojovat

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová ve svém středečním každoročním politickém projevu v Evropském parlamentu řekla, že proti tomu, co se děje v Maďarsku pod vládou Viktora Orbána, je třeba bojovat. Proto se rozhodla, že zmrazí finanční prostředky pro členy poškozující demokracii.

Přitom zmínila, že hlavním bodem, na který je třeba se zaměřit, je vymýcení korupce. „Za demokratické země je třeba bojovat. A já bych se v tomto ohledu ráda zaměřila i na problémy s maďarskou korupcí,“ prohlásila podle agentury Reuters.

„Maďarsko se tváří jako demokratický stát, ale ve skutečnosti tomu tak není,“ podpořila slova předsedkyně také francouzská poslankyně Gwendoline Delbos-Corfield.

Orbán podle webu Politico kritiku odmítá. Je teď především pod tlakem, protože v případě nedostatku peněz od EU prý nedokáže udržet stabilní ekonomiku země.

Úředníci mají nyní 3 měsíce na rozhodnutí, jak budou dále vůči Maďarsku postupovat. Prozatím se zdá, že budou zemi odebrány určité finance, je ale složité rozhodovat tak, aby vedla opatření ke zlepšení situace a neublížila zemi jako takové.

Podle některých úředníků se navíc během tří měsíců může k věci vláda země postavit tak, aby nakonec ke komplikacím nemuselo dojít vůbec.

Zdroj: Reuters, Politico, iDNES, Novinky, Zpravodajství Evropský parlament

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články