Maďarsko v neděli čekají parlamentní volby. Ukáže se, zda se Viktoru Orbánovi vyplatí dobré vztahy s Ruskem

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Viktor Orban
Zdroj: Profimedia

V neděli proběhnou v Maďarsku parlamentní volby, které budou devátými od pádu komunismu v zemi. Ve volbách se utká vládnoucí strana Fidesz pod vedením premiéra Viktora Orbána v koalici s Křesťanskodemokratickou lidovou stranou a koalice šesti stran Společně pro Maďarsko pod vedením Pétera Márki-Zaye.

Tato šestikoalice se společně účastnila již komunálních voleb v roce 2019, kdy jejich kandidát Gergely Karácsony zvítězil a stal se primátorem Budapešti. Pro Viktora Orbána by se v případě výhry jednalo již o čtvrté funkční období v řadě.

Orbán je totiž u moci již od roku 2010 a průzkumy naznačují, že by jeho kontinuální vláda mohla i nadále pokračovat. Co může ovlivnit výsledek?

Populistické rozhodnutí?

Dle CNN Prima News si je Viktor Orbán své převahy v průzkumech vědom a je to možná i hlavní důvod, proč se drží stranou od zapojení do války na Ukrajině.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj mu toto velmi vyčítá a vyzval ho, aby navštívil památník zvaný Boty na břehu Dunaje, a připomněl si tak kruté vraždění během druhé světové války. Vyzval jej, protože prý zavírá oči před tím, co se děje v Mariupolu.

Viktor Orbán nenechal jeho slova bez odezvy a vzkázal mu: „Jsem právník. Pracuji se znalostmi, které jsem nasbíral ve světě práva. Někdo, kdo je herec, pracuje se znalostmi, které získal jako herec. Nevidím na tom nic zvláštního.“

Média však okamžitě začala upozorňovat na skutečnost, že Volodymyr Zelenskyj má také vystudovaná práva a herectví se začal věnovat až po studiích.

Viktor Orbán se však nechce zapojit s jinou pomocí než humanitární. Slíbil, že Maďarsko pomůže lidem utíkajícím před válkou, zbraně však posílat nebude a ani nedovolí jejich transport přes území Maďarska.

Právě tento přístup k válce na Ukrajině by mohl Viktoru Orbánovi přinést další vítězství, protože dle průzkumů právě toto bude mít vliv na rozhodování občanů.

Koalice Spolu pro Maďarsko navíc přišla s tvrzením, že Viktor Orbán o ruském útoku na Ukrajinu dopředu věděl a nijak nekonal. Strana Fidesz však toto označuje za „lživou kampaň“.

Šestikoalice s nečekaným kandidátem

Již zmiňovaná šestikoalice Společně pro Maďarsko postavila proti Viktoru Orbánovi překvapivého kandidáta. Péter Márki-Zay je sice od roku 2018 nezávislým starostou města Hódmezővásárhely, ale jinak nemá žádné politické zkušenosti.

Je zde vidět určitá podobnost s českými volbami. Společně pro Maďarsko se totiž netají tím, že jejich hlavním záměrem je dostat Viktora Orbána od moci. Stejně tak tomu bylo u nás v říjnových volbách, kdy vznikla koalice Spolu za účelem dostat od moci Andreje Babiše a jeho hnutí ANO.

Zpět však k Maďarsku a jeho občanům. Dle průzkumu agentury Závecz se očekává vysoká účast u voleb. Mluví se dokonce až o 80% účasti voličů. Prozatím jsou průzkumy velmi těsné a ukazují 41 % pro Viktora Orbána a 39 % pro Márkiho-Zaye.

Pokud budeme vycházet z těchto předvolebních průzkumů, dá se očekávat velmi těsný výsledek voleb. Ten také bude mít nejspíše vliv na následné zapojení Maďarska do sankcí proti Rusku. Lze tak usuzovat ze slov Márkiho-Zaye, který prohlásil, že Maďaři „musí držet s Ukrajinou, protože Ukrajina bojuje i za nás“.

Prozatím se totiž Maďarsko snaží spíše nepoškodit své dobré vztahy s Ruskem. Jak připomíná agentura Reuters, Maďarsko sice odsoudilo agresi Ruska vůči Ukrajině, ale bez kritiky Vladimira Putina. Stejně tak Maďarsko odmítlo zpřísnění sankcí proti Rusku s odůvodněním, že by jim tyto sankce ublížily více než Rusku.

Zdroj: CNN Prima News, iDNES, České noviny

Autor: Soňa Jiroutová



Související články