Merkelová po jednání s premiéry spolkových zemí prodlužuje Německu karanténu. Návrat do škol si budou spolkové země řídit samy

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
angela merkelova
Zdroj: Profimedia

Spolková republika Německo opět prodlužuje karanténu. Ta je v zemi již od loňského listopadu a původně měla skončit 14. února. Kancléřka Angela Merkelová a premiéři jednotlivých spolkových zemí stanovili její prodloužení do 7. března. Ačkoliv počty lidí s onemocněním covid-19 v Německu i nadále klesají, větší uvolnění vláda prozatím nechystá, neboť se obává nových koronavirových mutací. Jedinou výjimkou je otevření kadeřnictví. O návratu dětí do škol si nyní může rozhodnout každá spolková země sama.

Německá kancléřka Angela Markelová ve středu navrhovala opětovné prodloužení stávajících opatření, tentokrát o jeden měsíc. Premiéři jednotlivých spolkových zemí však nesouhlasili. Výsledkem dohody je datum 7. března, přičemž již na 3. března naplánovali další setkání, aby mohli společně vyhodnotit epidemickou situaci v zemi.

Školy v rukou spolkových zemí

Stejně jako u nás je i v Německu velkým tématem znovuotevření škol a školek. Merkelová se nakonec shodla s premiéry na tom, aby si jednotlivé spolkové země samy rozhodly, kdy a jakým způsobem budou školy otevírat. Shoda panovala i v názoru na očkování učitelů a vychovatelů, které by mělo mít nyní prioritu.

Počty nakažených koronavirem v Německu stále mírně klesají, momentálně jsou na 68 případech na 100 000 obyvatel. Pro srovnání, v České republice se pohybujeme kolem 900 nakažených na 100 000 obyvatel. I přes tato příznivá čísla kancléřka příliš uvolnění naplánuje.

Rozvolnění jen velmi opatrně

Zatím se hovoří pouze o otevření kadeřnictví, ke kterému by mělo dojít 1. března. Budou ovšem fungovat ve speciálním režimu, který nařizuje omezit potkávání zákazníků v provozovnách a nutnost nosit roušku.

Další rozvolnění, například prodej zboží, které nepatří do skupiny denní potřeby, je naplánované na dobu, kdy bude méně než 35 nových případů nákazy koronavirem na 100 000 obyvatel.

Nutnost tohoto opatření podporuje například bavorský ministr zdravotnictví Klaus Holetschek (CSU). „Nikdo z podnikatelů si nepřeje, abychom zítra otevřeli a pozítří znovu zavřeli,“ řekl ministr pro ARD.

Nebezpečné mutace

Hlavním důvodem, proč v Německu stále panuje velmi přísný režim, je obava z nových mutací koronaviru. Podle informací z Instutu Roberta Kocha tvořila minulý týden 6 procent pozitivních vzorků takzvaná britská mutace.

Nové mutace jsou mnohem nakažlivější a celkově nebezpečnější. Proto je podle Merkelové stále nutné dodržovat protiepidemická opatření a co nejvíce omezit veškeré kontakty.

 

Autor: Markéta Krejčí



Související články