Mladí lidé pijí méně alkoholu, snaží se žít zodpovědně. Podle odborné studie ale přicházejí o zážitky

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
generace Z
Zdroj: Shutterstock

Lidé narození zhruba v polovině až koncem 90. let přicházejí o zážitky, kterých si dříve řada osob užívala. Takové výsledky přináší studie, o které pojednává článek na zahraničním webu The Guardian. Mladí lidé, takzvaná generace Z, se soustředí na sociální témata, žijí zdravě a pijí méně alkoholu. Na úkor toho ale neprožívají adrenalin a nové zkušenosti.

Mladí lidé jsou neochotni riskovat. Mají svůj komfortní styl života, kterého se drží, to ale není podle odborníků úplně nejideálnější. Jak informuje web Information for Practice, ačkoli má životní styl generace Z něco do sebe, osoby v daném věku zároveň o hodně přicházejí.

„Podle charitativní organizace pro vzdělávání v oblasti alkoholu Drinkaware došlo po prudkém nárůstu spotřeby alkoholu během blokace k obecnému poklesu pití: starší lidé stále nejčastěji pijí, zatímco ti, kteří pijí nejméně, jsou ve věku 16 až 24 let, s 26 % této věkové skupiny plně abstinenční,“ uvádí studie.

Jde přitom pouze o jeden z důvodů, proč generace Z přichází o zážitky. The Guardian upozorňuje, že samozřejmě nikoho nenavádí k pití či nezdravému životnímu stylu, přesto je ale opatrnost dnešních mladých lidí v porovnání s předchozími generacemi až neuvěřitelná.

Místo zážitků terapie

Ačkoli se zdá, že mladí mají kontrolu nad svým životem, mnohdy je to naopak. „Všímám si u téhle generace neúměrného nárůstu počtu případů, kdy je doporučena terapie kvůli sociálním úzkostem, úzkostem v práci nebo obecným problémům se sebevědomím a ve vztazích,“ uvedla psychoterapeutka Natalie Phillipsová z Univerzity v Kentu.

Podle jejích slov si mladí lidé často myslí, že zdravý životní styl je všechno. Chtějí mít ale také kontrolu nad vším, co dělají, bojí se improvizovat, vše dlouho plánují, přičemž právě dlouhodobé plánování je tím, co obvykle nakonec vede k neúspěchu.

„Dříve jsme vzali spacák a vyrazili. Neznámo kam, neznámo na jak dlouho. Jen s lahví dobrého pití v batohu. A užívali jsme si života. Dnes moje děti měsíc plánují dovolenou, která nakonec nevyjde, protože během toho plánování polovina lidí odpadne,“ svěřil se deníku The Guardian pětapadesátiletý Brit.

Příliš toho nevyřeší

Deník zveřejnil příspěvek i na twitteru. Jeho článek upozorňuje na to, že si mladí mimo jiné uvědomují hrůzy dnešního světa, mezi které patří války, problémy s ekonomikou, ale i globální oteplování. Řada mladých se údajně nechává situacemi ovlivňovat a snaží se svůj život vést k lepšímu.

Jenomže toho příliš nevyřeší, a naopak si upírají zážitky, které jsou pro vývoj osobnosti mnohdy důležité. Podobného názoru jsou i sledující, kteří příspěvek komentují. Někteří z nich podotýkají, že mladí sice méně pijí, o to více ale podléhají kouření nebo závislostem na jiných látkách.

Podle Phillipsové mnohdy mladí lidé možná přicházejí o možnost dělat chyby a ztrácejí smysl toho, co je to být mladý. Jejich zbytečná vyspělost jim ale pouze ubírá roky života, které by lidé narození jako generace Z mohli využít daleko lépe. Ačkoli se tak v mnoha ohledech pokouší oproti minulým generacím polepšit, ve výsledku se jim to nedaří tak, jak by očekávali.

Zdroj: The Guardian, Information for Practice, Twitter, Drinkaware, University of Kent

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články