Holokaust byl pouze mýtus. To si myslí zhruba 12 % dospělých občanů Nizozemí, dalších 9 % pak předpokládá, že uváděná čísla jsou přehnaná a ve skutečnosti nešlo o takovou událost, jakou historické články popisují. Průzkum pořádaný společností The Claims Conference uvádí, že informacím o holokaustu nejméně věří lidé pod 40 let.
Více než polovina respondentů průzkumu americké organizace nevěděla, že bylo zavražděno šest milionů Židů a 29 % věří, že počet obětí byl nižší než dva miliony, cituje výsledky studie server Dutch News. Tyto výsledky jsou podle výzkumné společnosti velmi znepokojivé.
Do koncentračních táborů bylo během 2. světové války deportováno více než 70 % Židů z Nizozemska. I přesto je povědomí o problému v zemi velmi nízké. 53 % všech respondentů a 60 % osob mladších 40 let neuvedlo svou zemi jako místo, kde došlo k holokaustu.
Kdo byla Anna Franková?
Server The Telegraph zdůraznil například i fakt, že podle průzkumu až 27 % osob netušilo, že Anna Franková zemřela v koncentračním táboře. Někteří dokonce neměli ponětí o tom, kdo mladá žena byla.
„Průzkum za průzkumem jsme stále svědky poklesu znalostí a povědomí o holokaustu. Stejně znepokojivý je trend popírání a překrucování holokaustu,“ uvedl v tiskovém prohlášení prezident Claims Conference Gideon Taylor.
„Abychom tento trend nějak vyřešili, musíme se celosvětově více zaměřit na vzdělávání o holokaustu v našich školách. Pokud tak neučiníme, popírání brzy převáží skutečnost. Budoucí generace pak nebudou vystaveny kritickým lekcím holocaustu,“ doplnil.
Šokující, ale nepřekvapivé
„Výsledky dotazníků jsou šokující, nicméně nikoli překvapivé. A to i přesto, že z Nizozemí bylo do koncentračních táborů deportováno více Židů, než z kterékoli další země v Evropě,“ napsal na twitteru Stephen Uzzell, jeden z Židů, kterého se průzkum velmi dotkl.
„Tak z tohohle se mi zvedá žaludek. Zdá se, že čím jsme od události dál, tím méně lidí jí věří, nebo mají za to, že historie přehání. Je třeba pro pravdu udělat víc, mladí lidé se musí vzdělávat a učit se z předchozích událostí, jinak se bude situace jednou opakovat,“ napsal v komentářích jeden z uživatelů.
A výsledky šokovaly také Čechy. „V Amsterdamu mají Muzeum Anny Frankové, proslulé po celém světě svým deníkem, který tato židovská dívka psala, když se skrývala před německými okupanty. Člověk by si myslel, že by se lidé alespoň snažili obeznámit s domácími fakty,“ diví se jedna z čtenářek v komentářích na iDNES.
„Ti mladí jsou všude stejní! A ve škole buď nedávají pozor, nebo je tam učí jen kraviny!“ podotýká pak k situaci někdo další na facebooku.
Zdroj: The Claims Conference, Dutch News, The Telegraph
Autor: Šárka Cvrkalová