Mučení sprchou: Dnes v ní relaxujeme, dříve však sloužila praktikám, které byste nechtěli zažít na vlastní kůži

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Muceni sprchou
Zdroj: Profimedia

Ačkoli se vědci ještě zcela neshodli na tom, zda je každodenní sprchování tělu opravdu prospěšné, většina z nás ho praktikuje. V některých zemích se lidé sprchují i dvakrát denně. Dříve ale byla sprcha považována za mučicí nástroj, který měl vyhnat ze zločinců všechno špatné, jak píše magazín Pacific Standard.

Ještě před nedávnem lidé upřednostňovali vanu. A to třeba jen několikrát týdně. Až po čase přišli na to, že proud horké vody může z těla lépe odstranit bakterie. A to i přesto, že sprcha byla používána už ve starověkém Egyptě.

Od té doby prošla mnohou modernizací a v jedno období byla považována za mučicí nástroj. Lidé totiž považovali proud studené vody za nejlepší způsob, jak z člověka vyhnat šílenství a kriminalitu.

Několik minut pod ledovou vodou

Web psmag.com hovoří o trestech pomocí sprchy jako o jedné z nejoblíbenějších činností, kterou se trestali vězni v 18. století. Obvykle se jim zavázali oči, posadili se do vany na židli a pak se jim na hlavu pouštěly prameny ledové vody.

V několika případech se mluví dokonce i o tom, že byl vězeň opakovaně vystavován stresu z toho, že na něho bude znovu puštěna ledová voda. Někdy si prošel sprchou třikrát, a když měl být odveden poslepu po čtvrté, raději přiznal své hříchy, protože se bál, že ho znovu čeká ledový proud vody.

Právě strach z šoku byl podle vědců tím, co bylo na celé situaci to nejmučivější. V 19. století pak byly tresty sprchou zakázány, přesto se ale na mnoha místech i nadále prováděly.

Z ledové vody horká

Ačkoli byly sprchy později zakázané, na mnoha místech zůstaly dlouho instalovány. A to především ve věznicích, kde se nakonec jejich užívání změnilo. Vězni tehdy měli štěstí, když se mohli vykoupat několikrát do měsíce.

Lékaři později přišli s tím, že právě proud horké vody z nich dokáže smýt bakterie a udělat je méně náchylné k nemocem. A právě odsud pochází myšlenka moderního sprchování v podobě, v jaké ho známe dnes.

Nicméně je pravda, že sprcha se používala k mytí již dříve v Egyptě či Číně. Tehdy ale nešlo o zbavení se bakterií, ale spíše o vymoženost panovníků, kteří používali sprchu jako součást kosmetické procedury. Tyto sprchy se však od těch dnešních výrazně lišily.

Zdroj: Psmag.com

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články