Můžete zjistit, kdy zemřou vaši rodiče. Vše vám řekne podivná kalkulačka

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
senior umirani
Zdroj: Shutterstock

Zdravý životní styl je polovinou úspěchu k dlouholetosti. Tou druhou je samozřejmě sama genetika. Málokdo nejspíš chce vědět, kdy přesně zemře, kolika let se dožije a kdo bude u něj, až skončí na smrtelné posteli. Vědci ale vynalezli kalkulačku, která dokáže s poměrně velkou přesností tyto faktory spočítat. Píše o tom deník Daily Mail.

Kalkulačku s názvem RESPECT vynalezli vědci na Ottawské univerzitě v Kanadě již před několika lety. Až v posledních letech ale zapracovali na dokončení detailů, díky kterým může dnes nástroj předpovídat budoucnost.

Kalkulačka se zaměřuje především na starší osoby v důchodovém věku, kterým na základě několika málo informací dokáže říci, kolik let jim ještě ze života zbývá.

Pro někoho možná depresivní, pro jiného ale důmyslný nástroj má pomáhat především velkým rodinám s tím, aby se na smrt svých blízkých připravily.

Hodnotí životní styl i genetické předpoklady

Kalkulačka je založena na spočítání přibližné délky života, která vyplývá z informací o zdravotním stavu člověka, jeho životním stylu a genetice. Je tedy třeba zodpovědět předem několik otázek týkajících se rodinných anamnéz.

Pak člověk zadá do kalkulačky, jakými nemocemi si prošel a jakými trpí v současné době, jak se stravuje, jak cvičí, zda kouří a pije. Potom je proveden výpočet, který zobrazí přibližnou délku života, která ještě dané osobě zbývá.

Například zdravá osoba ve věku 89 let, která netrpí žádnými problémy a stravuje se zdravě, má podle výzkumů zhruba 2,7 let života před sebou.

Naopak kuřák s problémy se srdcem ve věku 64 let má pravděpodobnost už pouze 4 let života.

Má pomáhat blízkým

Podle vědců je kalkulačka tím, co by mělo člověka připravit na to, co nás všechny čeká. Důchodci si uvědomí, že kvůli špatnému stravování je čeká poměrně brzký konec, nebo naopak přestanou děsit rodinu depresivními řečmi, když jim dojde, že před sebou mají ještě spoustu let.

Především ale má kalkulačka pomoci jejich blízkým, aby se smířili s tím, že jejich rodina na světě nebude věčně. Podle výpočtů si mohou mladší lidé například naplánovat dovolenou, aby strávili se svou rodinou poslední chvíle.

„Vědět, jak dlouho bude člověk žít, je důležité pro přijímání zásadních životních rozhodnutí. Může se jednat o sepsání závěti, ale také o to strávit s některými lidmi čas, dokud je to ještě možné,“ hodnotí projekt Peter Tanuseputro, vědec podílející se na výzkumu projektu RESPECT.

A co vy? Chtěli byste vědět, kolik života vám ještě zbývá?

Zdroj: Daily Mail

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články