Na fotbalové MS v Kataru byly poprvé nominovány ženské rozhodčí. Jde o revoluci, říká šéf sudích FIFA

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
fotbal rozhodci
Zdroj: Shutterstock

Letošní fotbalové mistrovství světa pořádá Katar v prosinci. Vůbec poprvé v historii mužského šampionátu budou ale na post rozhodčích nominovány ženy. Konkrétně se jedná o Stéphanii Frappartovou z Francie, Salimu Mukansangaovou ze Rwandy a Jošimu Jamašitaovou z Japonska.

Letošní MS se uskuteční od 21. listopadu do 18. prosince. Podle informací zahraničního serveru BBC byly dále 3 ženy nominovány jako čárové rozhodčí. Celkově FIFA povolala i se zahrnutím videorozhodčích 129 arbitrů, žádný Čech mezi nimi není.

Nominace šesti žen je podle řady odborníků přelomová a potvrzuje to i šéf komise rozhodčích FIFA Pierluigi Collina. Ten o celé situaci mluví jako o revoluci ve světě sportu. Přál by si, aby do budoucna ženy figurovaly na MS častěji, zda se jeho sny ale naplní, není jasné.

Senzace

„V případě nominace žen na sudí na MS jde o završení procesu, který započal před několika lety nasazováním ženských rozhodčích do mládežnických a mužských soutěží FIFA a který je důkazem, že rozhoduje kvalita, a ne pohlaví,“ říká Collina.

„Doufám, že nominace elitních ženských rozhodčí na důležité mužské soutěže nebude už brána jako senzace, ale jako samozřejmost,“ dodal bývalý italský rozhodčí. Podle jeho slov jsou ženské rozhodčí stejně kvalitní a není důvod, aby fotbal rozhodovali pouze muži.

Například osmatřicetiletá Frappartová v minulosti už řídila zápasy světové kvalifikace i Ligy mistrů, rozhodovala také finále ženského mistrovství světa v roce 2019. Byla dokonce Mezinárodní federací fotbalových historiků a statistiků vyhlášena nejlepší ženskou rozhodčí světa.

Nepochopitelná diskriminace

Ačkoli řada lidí považuje nominaci žen na sudí MS za velkou věc, v minulosti se ukázalo, že je řada lidí proti. Na loňském mistrovství světa klubů při slavnostním ceremoniálu totiž katarský šejk Joaan odmítl pozdravit ženské rozhodčí.

Se všemi muži si dal šejk pozdrav zaťatou pěstí, ženské rozhodčí ale přehlédl. Dvě ženy pocházející z Brazílie, Edina Alves Batista a Neuza Back, byly dokonce podle informací serveru Ruik před ceremoniálem vyzvány k tomu, aby okolo něj pouze prošly. Ačkoli šlo pravděpodobně o to, že muslimská kultura nedovoluje v některých případech kontakt s opačným pohlavím, fanoušky fotbalu to pobouřilo.

Podle komentářů uživatelů sociálních sítích by takové země měly být za nesportovní chování z MS vyřazeny, a to minimálně do doby, než změní svá zavedená pravidla. Kultura je sice jedna věc, na sportovním utkání ale chtějí prý lidé vidět především férové jednání bez diskriminace.

I přesto jsou reakce na nominaci ženských rozhodčí na MS například mezi českými fanoušky poněkud vlažné.

„Jestli budou pískat tak, jako ty v české lize, tak tam nepomůže ani VAR,“ okomentoval nominaci pro Přehledně24 Kuba, fanoušek pražské Sparty.

„Já sám v tom problém nevidím, bude to asi zajímavá změna, ale spíš si říkám, na jaké zápasy budou rozhodčí nominované. Pokud budou pískat třeba zápas nějaké arabské země, tak si dovedu představit, že to problém bude jak pro hráče, tak pro fanoušky. Ale uvidíme,“ zamyslel se Viktor, který hraje fotbal pouze rekreačně.

Zdroj: BBC, Ruik, FIFA, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články