Na Mezinárodní vesmírné stanici dnes úspěšně přistála znovu použitá vesmírná loď Crew Dragon Endeavour společnosti SpaceX se čtyřmi astronauty z USA, Francie a Japonska. Okolo poledne středoevropského času o tom informovala NASA.
Loď Crew Dragon mise Crew-2 odstartovala z floridského Mysu Carneval v pátek a dnes okolo 11:08 SELČ úspěšně zakotvila u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS).
Chvíli před přistáním ale zažili astronauti moment překvapení. Byli totiž upozorněni, ať si nasadí skafandry, protože se v jejich blízkosti řítil kus vesmírného odpadu. Ten však loď naštěstí minul.
Recyklovaná loď
Úspěšnost této mise znamená pro kosmonautiku velký milník. Jde totiž první opakovaně použitou komerční loď i první opakovaně použitý stupeň komerční nosné rakety Falcon 9. Stejná loď už jednou k ISS vynesla dva kosmonauty loni v listopadu.
Crew Dragon vynesl na oběžnou dráhu čtyři členy posádky. Za Evropskou vesmírnou agenturu (ESA) se na cestu vydal Francouz Thomas Pesquet. Za agenturu NASA letěli na ISS Japonec Akihiko Hošide a Američané Shane Kimbrough a Megan McArthurová.
Posádka se na stanici připojí k dalším sedmi astronautům a stráví zde šest měsíců. Příští týden ve středu ale čtyři členové stávající posádky ISS vesmír opustí ve své lodi Crew Dragon.
Jedna ze členek mise McArthurová v lodi seděla na stejném místě, na kterém loni v listopadu seděl její manžel Robert Behnken, který cestoval spolu se svým kolegou Douglasem Hurleym vůbec prvním letem lodě Crew Dragon s lidským osazením.
Milník v kosmonautice
Crew Dragon americké soukromé společnosti SpaceX Elona Muska je první kosmickou lodí soukromé firmy, která je schopná do kosmu dostat lidskou posádku.
Poprvé se jí to povedlo loni v listopadu, kdy během testovacího letu na ISS vynesla již zmíněného Roberta Behnkeneho a Douglase Hurleyho. Tím ukončila skoro desetileté období, v němž se Spojené státy musely pro cesty astronautů na ISS spoléhat výhradně na ruské lodě Sojuz.
Autor: Petr Hejčl