Amanda Sylvester byla zatčena v roce 2016 kvůli ozbrojené loupeži. Bránila se, že nic neprovedla, ale uvěřeno jí bylo až o týden později, kdy dopadli skutečnou pachatelku – její naprosto identické dvojče, které se dokonce podobně oblékalo a nosilo stejné šperky. Dívky se přitom nikdy neviděly a příbuzné nebyly. Jak je to možné?
Podle vědců je velmi pravděpodobné, že se na světě nenachází žádný čistý originál, že každý z nás má nějakého dvojníka, který je nám více či méně podobný. V mnoha případech může být dokonce podobnost taková, že dochází k záměnám. A přitom se může jednat o osobu z druhého konce světa.
Poprvé se takové uvažování objevilo v roce 1796 v díle Jeana Paula, který hovořil o nepříbuzných lidech, kteří jsou si ale opravdu velmi podobní, a uvažoval nad tím, jak je to možné. Později se ukázalo, že jeho myšlenky vlastně vůbec nejsou od věci, protože skutečně na světě existuje celá řada takzvaných dvojníků.
Ani dvojčata někdy nejsou identicky stejná
V mnohých případech jsou jednovaječná dvojčata úplně stejná. Jenomže ne vždy tomu tak je. Někdy se ani nechce věřit tomu, že o sobě dva odlišní lidé tvrdí, že se narodili stejné ženě ve stejný den.
Podle projektu genetické gramotnosti určuje genová exprese – neboli proces, při kterém se určité geny zapínají a vypínají, když se dítě vyvíjí v děloze – způsob, jakým se vyvíjejí naše obličejové kosti, svaly a kůže, což má vliv na náš fyzický vzhled.
Stále ale nebylo potvrzeno, jak přesně tento proces funguje a jak je možné, že někdy se narodí dvojčata identická a jindy naprosto rozdílná. A jak je vůbec možné, že někdo vypadá úplně stejně jako my, aniž by s námi měl něco společného. Zdá se, že v tomto ohledu má věda ještě co dohánět.
Klíčový rok 2020
V článku z roku 2020 publikovaném v Nature Genetics vědci identifikovali více než 130 chromozomálních oblastí ovlivňujících lidské tváře. K tomu bylo zapotřebí důkladné analýzy a porovnáním sedmi milionů genetických částic u více než 8 000 subjektů. Právě díky tomu vědci přišli na to, že s velkou pravděpodobností po světě běhá hodně lidí, kteří si jsou vzájemně více než podobní.
Podle BBC je v současné chvíli zhruba 50% možnost, že někde na světě je někdo, kdo vypadá přesně jako vy. Pravděpodobně bude jinak oblečený, ostříhaný a mít jiný styl, rysy v obličeji ale bude působit přesně jako vaše dvojče. A pokud budete mít smůlu jako v případě Amandy, půjde o hledaného zločince.
Lidé jsou si možná podobní, někdy dokonce mají úplně stejné tváře. Ale líčení, účes, oblečení, to vše dělá hodně. Jen si vezměte, kolikrát vás někdo nepoznal jen kvůli čepici nebo novému sestřihu? Možnost, že narazíte na svého dvojníka, je tak velmi mizivá. I když s poloviční pravděpodobností někde na světě žije.
Zdroj: grunge.com, apa.org, healthychildren.org
Autor: Šárka Cvrkalová