Předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová je známá svým kritickým postojem k Číně. Ten ještě více potvrdila v úterý, kdy se stala nejvyšší americkou představitelkou za posledních 25 let, která navštívila Tchaj-wan. Čína návštěvu ostře odsoudila a poblíž ostrova začala rozsáhlé vojenské cvičení.
Nancy Pelosiová dorazila na Tchaj-wan podle deníku iDNES v úterý ve 22:45 místního času, tedy ve 16:45 toho středoevropského. Další den ji pak čekala návštěva tamního zákonodárného sboru.
Prezidentka ocenila postoj USA
Ve středu se také sešla s tchaj-wanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen. Ta vyzdvihla stálost politiky Spojených států, které zemi už dlouhá léta podporují. Rovněž ocenila, že se USA nenechala zastrašit výhružkami, které se před státní návštěvou začaly objevovat ze strany Číny.
„Agrese vůči demokratickému Tchaj-wanu by měla obrovské důsledky pro bezpečnost celé indicko-pacifické oblasti. Tchaj-wan neustoupí. Budeme bránit svou svrchovanost,“ řekla podle ČTK prezidentka.
Pelosiová vyzdvihla nutnost chránit demokracii
Předsedkyně americké Sněmovny během návštěvy uvedla, že ostrov považuje za jednu z nejsvobodnějších zemí na světe, jejíž suverenitu je nutné bránit.
„Americká solidarita s lidmi Tchaj-wanu je důležitější než kdy jindy, jak svět čelí volbě mezi autokracií a demokracií. Tato návštěva není v žádném případě v rozporu s dlouhodobou politikou Spojených států,“ vysvětlila Pelosiová. Uvedl to zpravodajský web iDNES s odkazem na agenturu Reuters.
Čína reagovala velmi ostře
Čína zareagovala ihned poté, co se začaly objevovat zvěsti, že by se Pelosiová mohla během své cesty zastavit právě na Tchaj-wanu. Američany varovala, že by tento akt mohl mít velmi závažné dopady na americko-čínské vztahy.
„Bylo by to hrubé zasahování do vnitřních záležitostí Číny,“ řekl podle Novinek mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien. Následně Čína rozpoutala kolem ostrova velmi rozsáhlé cvičení, ve kterém nechybí ani střelba ostrými zbraněmi. Zapojeno je do něj jak námořnictvo, tak i letectvo.
Poté, co se ukázalo, že je americká státnice opravdu na Tchaj-wanu, nechala si Čína předvolat amerického velvyslance. Tomu měla vyjádřit svůj silný nesouhlas s americkým jednáním.
Čínské zlobě se nevyhnul ani Tchaj-wan. Podle Novinek na něj země okamžitě uvalila ekonomické sankce — přestala tam dovážet písek a zároveň uvalila embargo na dovoz ostrovních mražených mořských ryb a citrusových plodů.
Autor: Markéta Mladá