Americká vesmírná agentura NASA dnes slaví velký úspěch. V pondělí se podařilo uskutečnit krátký let s malou výzkumnou helikoptérou Ingenuity, a to přímo na povrchu Marsu. Jedná se o zlomový okamžik, neboť to je úplně první kontrolovaný let na povrchu cizího zemského tělesa. Hlavním úkolem této mise je zjistit, zda bude možné v budoucnu využívat létací stroje při zkoumání jiných planet.
Helikoptéra Ingenuity byla součástí průzkumného roveru Perseverance, který přistál na Marsu již v únoru.
Po úspěšném oddělení helikoptéry od zbytku Perseverance se čekalo, zda i helikoptéra bude fungovat správně. Na rudé planetě je totiž velmi řídká atmosféra, Ingenuity musí tak vyvinout mnohonásobně více otáček než podobné stroje na Zemi.
Je lehký, ale odolný
Z tohoto důvodu je také zkonstruována z velmi lehkého materiálu a váží pouze 1,8 kilogramů. Stroj také musí být odolný proti velmi nízkým teplotám. V noci klesá teplota až k minus 90 stupňům Celsia.
Testovací let měl proběhnout již minulý týden, ale helikoptéra měla softwarový problém, který neumožňoval spustit test rotorů, který je ale pro vzlétnutí stroje nutný. Problém se ale vědcům naštěstí podařilo překonat.
Hned v pondělí ráno byla helikoptéra uvedena do provozu. Nejprve byl puštěn automatický chod, kdy Ingenuity létala sama a pořizovala data a fotografie, která poté poslala na Zem.
Vědci se tak mohli dozvědět o její rychlosti a výšce a také získali fotografie, a to jak z helikoptéry, tak z roveru, který zase fotografoval létající helikoptéru.
Je to obrovský úspěch
Součástí Ingenuity nejsou žádné vědecké nástroje. Jejím smyslem je pouze vyzkoušet, zda bude takovýto výzkum jiných planet fungovat. Již nyní se v NASA mluví o podobném průzkumu Titanu a jednoho z měsíců planety Saturn.
Pro vesmírnou agenturu je to velký úspěch, který ona sama přirovnává k úspěchu z roku 1903, kdy poprvé vzlétl stroj těžší než vzduch.
Autor: Markéta Krejčí