NCAA zakázala transgender ženám soutěžit v kategoriích žen. Schuyler Bailar a Lia Thomas rozhodnutí kritizují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Schuyler Bailar
Zdroj: Profimedia

Schuyler Bailar se v roce 2015 stal prvním atletem, který se jakožto transgender osoba zúčastnil za mužský tým plavecké soutěže NCAA. Od té doby se snaží dokazovat, že člověk by měl být tím, kým chce. Bojuje proti diskriminaci a postavil se také proti zákazu soutěžení transgender žen v ženských týmech.

V červnu roku 2022 World Aquatics jako první organizace zakázala transgender ženám soutěžit v kategoriích žen. Nyní se k ní přidala právě i NCAA.

A právě proti tomu se postavil nejen Bailar, ale také atletka Lia Thomas, která ještě před několika lety bývala mužem.

Chrání kategorii žen

Jak NCAA, tak i World Aquatics ve svém prohlášení podle serveru The Pink News uvádí, že svým rozhodnutím pouze chrání sportující ženy. Trangender ženy proti nim mají mít jasnou fyzickou výhodu.

Na druhou stranu se komunita brání tím, že zakazovat jim sportovat je pro ně ponižující, protože v kategorii mužů sportovat jakožto ženy nechtějí.

„Nelíbí se mi, že jsou některé ženy za to, že prý jsou příliš mužné, považovány za někoho, kdo by nemohl spravedlivě soupeřit se svými vrstevníky,“ uvedl ve svém podcastu podle serveru Daily Mail Schuyler Bailar.

Připomněl, že i řada žen, které se jako ženy také narodily, má mužnější postavy, nebo jsou díky svému přirozenému nastavení hormonů zkrátka mohutnější než některé drobné dívky. V takových případech se ale rozdíly nedělají.

„Mohl bych jmenovat například Serenu Williams, Simone Biles nebo Sha’Carri Richardson,“ doplnil.

Měly by nás naopak oslavovat

Ke slovům Bailara se přidala také atletka Lia Thomas, podle níž jde o diskriminaci. Spíše než zákaz pro transgender ženy by mělo podle jejich slov jít o oslavu jejich odvahy ukázat světu, kým se skutečně celé roky cítily být.

„Často mi přijde, že jde vlastně jen o transfobní rozhodnutí. Pod záminkou toho, že je to vůči ‚normálním ženám‘ nespravedlivé, nás vyřazují ze soutěží a neuvědomují si, že tímto způsobem je to nespravedlivé pro nás,“ myslí si.

„Mnoho nadějných atletek rozhodnutí NCAA trápí. Podle mého by se mělo naopak na takové sportovkyně nahlížet jako na hrdinky. Mnohdy totiž musí ustát neuvěřitelný nápor,“ uvedla.

Zdroj: Fox News, Daily Mail, The Pink News

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články