Úřady v USA zastavily na hranicích s Mexikem nejvíce migrantů za posledních 20 let. Počet kontaktů se dostal až na závratných 221 tisíc. Je to přitom číslo pouze za březen, v únoru jich bylo o třetinu méně.
Politici se bojí, že v příštích měsících bude číslo ještě narůstat. Možná se totiž zruší pandemické opatření, které se týká vyhoštění migrantů bez papírů. Jestli k tomu ale dojde, musí rozhodnout administrativa prezidenta Joea Bidena. Počet migrantů přitom stoupá každým měsícem.
Americký prezident pod palbou kritiky
Americký prezident Biden čelí kritice, protože kontrole na hranicích nepřikládá takovou důležitost jako předchozí prezident Donald Trump. Ale i za jeho vlády byl s migranty problém, protože se jejich počet zvyšoval. V březnu úřady zachytily 160 tisíc migrantů.
Jednalo se o 37 % více lidí, než tomu bylo v únoru. Každý pátý pak mohl v zemi zůstat a požádat tak o azyl nebo si jinak legálně dopomoci k tomu, aby ve Spojených státech mohl bydlet a pracovat. Migranti nejčastěji pocházeli z Mexika a Kuby. Někteří z nich se netají tím, že se snaží o přesun opakovaně.
Také Ukrajinci se snaží dostat přes hranice do USA. V březnu jich bylo více než 5 000. Mnohým ale úřady dovolily zůstat vzhledem k tomu, co se v jejich zemi děje.
Americká administrativa uvedla, že chce pro Ukrajince dočasnou ochranu, která by zahrnovala nejen možnost zůstat v USA, ale také si požádat o pracovní povolení, jak uvedl The Washington Post. Bílý dům už dříve prohlásil, že může přijmout až 100 tisíc uprchlíků z této země.
Počet migrantů bude neustále stoupat
Na konci května chystá americká vláda zrušit zdravotní opatření, které umožní vyhostit migranty bez papírů. Republikáni ale chtějí, aby se právě toto opatření zachovalo i nadále. Díky této úpravě mohly úřady migranty velmi rychle vykázat mimo americké území.
Kdo si ale žádá zrušení opatření, je organizace na ochranu uprchlíků a lidských práv. Spojené státy podle nich musí poskytnout migrantům možnost požádat si o azyl. Ve Washingtonu by se tak měli sejít představitelé Kuby a USA. Právě z Kuby totiž míří do USA desetitisíce lidí.
Vztahy mezi zeměmi jsou napjaté, proto je nutné jednat. A to nejen o sankcích, které Washington zavedl kvůli demonstracím na Kubě. Ty proběhly loni v červenci. Havana chtěla od prezidenta zrušit finanční sankce, které zavedl ještě Trump, zatím se tak ale nestalo.
Zdroj: The Washington Post
Autor: Raina Tomanová