Nelidská pandemická uzávěra v Šanghaji: Stovky lidí naříkají z oken a balkonů, prosí o jídlo, přede dveřmi stojí barikády

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
cina covid
Zdroj: Shutterstock

Kvůli koronavirové pandemii byly v Šanghaji postaveny kolem některých domů zátarasy, které mají zablokovat vstup do menších ulic a některých vchodů. Čínské velkoměsto s 25 miliony obyvatel je novými nařízeními pobouřeno. Za čtvrtek zde nicméně přibylo 17 629 nakažených a Čína, která se snaží covid-19 úplně vyhladit, se tak rozhodla pro další zpřísnění pravidel.

Své domy většina obyvatel města nemůže opustit několik týdnů. Šanghaj byla uzavřena, přestala fungovat část veřejné dopravy a většina podniků. Po postavení zátaras před některými domy se začaly sociální sítě plnit příspěvky, které jsou v našem světě téměř nepochopitelné.

Vyhladovělí a zoufalí lidé naříkají z oken a balkonů a prosí o jídlo. Jak podotýkají Novinky, přísné zákazy přesto šíření koronaviru nezastavují. A má být hůř. Podle BBC se Čína v některých nejvíce covidem promořených částech města chystá ještě přitvrdit.

Zatarasené vchody, lidé bez jídla i sociálního kontaktu

Web iDNES popisuje, že některé domy, ve kterých se prokázala třeba jen u jednoho člověka nákaza koronavirem, mají nyní vchody zatarasené a zůstávají v nich pouze malé průchody pro pracovníky, kteří mají pomáhat lidem sociálně i zdravotně. To ale nezvládají.

Kolem některých pozemků pak byly postaveny ploty z plechů a drátů. Ačkoli je podle Číny v Šanghaji hlavní dopravní tah stále k dispozici, mnoho lidí se nedostane ze svého pozemku, někteří ani z domu. Ti, kteří jsou odkázáni na pomoc ostatních, volají z oken o pomoc.

Zátarasy se samozřejmě neobešly bez protestů. Velká vlna nepokojů se neprojevuje pouze na sociálních sítích, ale také přímo na místě. Jeden z plechových plotů dokonce obyvatelé pozemku strhli a hledali pak strážníka, který měl mít jeho postavení na svědomí. Podle zahraničních médií mu navíc vyhrožovali smrtí.

Komplikace v přístavech

V přístavech nejen v Šanghaji, ale také v okolních městech, se hromadí obchodní lodě, které se kvůli uzávěrám měst nemají jak dostat na místa určení. Mnoho z nich přitom převáží i suroviny, které je třeba odevzdat a které na lodi nevydrží déle než několik dní.

Obyvatelé uzavřené Šanghaje i z těchto důvodů mají problém s obstaráváním jídla a s vyhledáváním zdravotní péče. Kromě přístavů mají problémy také kamiony, které převážejí do uzavřených míst zásoby, restrikce pak znemožňují, aby zaměstnanci pokračovali ve vykládce a nakládce zboží.

Přísný lockdown má vliv na nedostatek potravin i zboží denní potřeby, které lidem uvězněným v jejich domovech chybějí. Zhroutily se logistické řetězce. Doslova nelidská uzávěra přitom prozatím absolutně nic nevyřešila a čísla nakažených stále stoupají.

Zdroj: BBC, Novinky, Česká televize, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články