Německo do 10 let přijde o horské ledovce. Pokud nezačne konat

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
nemecko hory
Zdroj: Dave Z/Shutterstock.com

Situace kolem horských ledovců děsí Německo čím dál víc. Podle nejnovějších průzkumů, na které se odvolávají zahraniční média, totiž hrozí, že do deseti let bude Německo zcela bez hor pokrytých sněhem a ledem. Píše o tom web The Local.

„Dny ledovců v Bavorsku jsou sečteny. A to dokonce dřív, než se očekávalo,“ uvedl Thorsten Glauber, ministr životního prostředí pro jižní region, ve kterém se nachází Alpy. Ty jsou ledem pokryté zatím nejvíc.

Ledovce tají rychleji, než se čekalo

Zpočátku se podle dřívějších výzkumů očekávalo, že sníh a ledovce z německých hor zmizí až v průběhu druhé poloviny tohoto století. Nedávný průzkum ale odborníky nepříjemně zarazil. „Poslední bavorský alpský ledovec by mohl být pryč za 10 let,“ informuje server The Local.

Pět německých ledovců, které se nacházejí v oblasti Zugspitze a v Berchtesgadenských Alpách, ztratilo za posledních deset let více jak dvě třetiny svého celkového objemu. Podle tamních médií se rychlost jejich tání rapidně za poslední roky zvýšila.

Glauber vydal i ostré prohlášení, ve kterém varuje před sílícím globálním oteplováním. Sám zdůraznil, že ledovce nejsou jen památkou ve formě samotného sněhu a ledu. Povrchová plocha tamních ledovcových hor se totiž zmenšila o třetinu, pro porovnání je to velikost 36 fotbalových hřišť.

„Jde o tepelné výkyvy v našem podnebí,“ dodal Glauber. Podle celosvětových studií je rychlé tání ledovců a sněhu celosvětovým problémem, protože tím rychle ztrácí svou hmotnost. Důsledkem je, že se zvýšila hladina vody, v tomto století už o víc jak jednu pětinu.

„Mezinárodní tým vědců analyzujících snímky pořízené satelitem NASA uvedl, že v letech 2000–2019 ztratily světové ledovce každý rok v průměru 267 miliard tun ledu, což je dost na to, aby každý rok Švýcarsko zatopilo dalších 6 metrů vody,“ informuje The Local.

Aktivisté vyhráli nad Angelou Merkelovou

Meteorologové v Německu uvedli, že v poslední době jsou teploty značně nízké. Ale to situaci nijak neřeší. Podle studií se totiž počasí „zbláznilo“ všude ve světě a je potřeba s tím něco dělat. Ochránci přírody tak apelují na německou vládu, která by okamžitě měla situaci řešit a vyvarovat se nebezpečných jednání.

Německo si podle Pařížské dohody z roku 2015 zatím klade za cíl udržet do konce roku 2050 teploty na hodnotě 1,5 stupně. „Klimatičtí aktivisté tak ve čtvrtek dosáhli významného vítězství v případu proti vládě kancléřky Angely Merkelové, protože Ústavní soud rozhodl, že plán ochrany životního prostředí v Berlíně je nedostatečný,“ napsal The Local.

Autor: Ivan Glaser



Související články