Varšava požaduje po Berlínu 31 bilionů korun na válečné ztráty ve 2. světové válce. Berlín však trvá na tom, že veškeré válečné ztráty byly vyrovnány a s požadavkem nesouhlasí.
Polská nacionalistická vláda žádá po Německu rozsáhlé reparace za druhou světovou válku. Německo reagovalo na diplomatickou nótu s tím, že je záležitost uzavřena.
Polsko pod nátlakem reparace odmítlo
V roce 1953 se polská vláda pod nátlakem Sovětského svazu vzdala všech nároků na válečné reparace. Dle mezinárodního práva však nelze tuto dohodu považovat za platnou. Na základě Vídeňské úmluvy o smluvním právu z roku 1969 je důvodem neplatnosti nátlak vůči představiteli státu.
Navíc se toto prohlášení týkalo pouze komunistické Německé demokratické republiky. Z tohoto důvodu Polsko přistoupilo k odmítnutí této dohody.
Aktuální vládnoucí polská strana Právo a spravedlnost (PiS) tuto dohodu zpochybnila a již při svém nástupu v roce 2015 oživila debaty na téma odškodnění.
Již v roce 2021 tak premiér Mateusz Morawiecki zřídil institut pro válečné reparace.
„Díky dokumentační práci nového institutu chceme doložit naše finanční nároky za škody způsobené Polsku nacistickým Německem během druhé světové války,“ uvedl tehdy dle agentury DPA.
Aktuální diplomatickou nótu podepsal v pondělí 3. ledna polský ministr zahraničí Zbigniew Rau a uvádí se v ní, že Německo dluží Polsku 6,2 bilionu zlotých.
Velké ztráty Polska za války
„Podle německé vlády zůstává záležitost reparací a kompenzací za válečné ztráty uzavřená a německá vláda nehodlá vstupovat do jednání o této záležitosti,“ uvedlo polské ministerstvo v prohlášení a pokračuje s tím, že vláda bude trvat na vyrovnání dluhů vyplývajících z německé agrese a okupace v letech 1939 až 1945.
Během druhé světové války bylo zabito 6 milionů polských občanů a Varšava byla v roce 1944 srovnána se zemí. Během tohoto útoku zahynulo 200 tisíc civilistů.
Dle polského náměstka Arkadiusze Mularczyka utrpělo Polsko největší demografické, materiální a územní ztráty ze všech zemí postižených 2. světovou válkou. Uvedl, že v důsledku německé okupace Polska ztratila země 5 200 000 občanů.
Dále Mularczyk dle serveru TVP World uvedl, že „až 200 000 polských dětí bylo deportováno do Německa, aby podstoupily germanizaci“. V náhradách mají být započtena i ukradená umělecká díla, finanční zdroje, zlato či cenné papíry.
Polsko se obrátilo na OSN
Tento krok polské vlády narušuje vztahy mezi Varšavou a Berlínem. Zatímco německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock při poslední návštěvě Varšavy odmítla jakékoliv náhrady, Polsko se obrátilo na OSN.
Německo se brání, že na reparace nemá Polsko nárok. Jejich vysvětlení uvedl v rozhovoru pro Deník bývalý velvyslanec a znalec reparací Jan Sechter.
„Němci říkají, že vše je vyřešeno sjednocením Německa a tím, že Němci definitivně uznali polskou hranici na Odře a Nise,“ uvedl s tím, že tyto nároky narušují nastavenou rovnováhu.
Německo dle serveru Novinky dále připomíná, že vyplatilo reparace hned v prních letech po skončení války. Také mělo v 90. letech poskytnout kompenzace vězňům v německých koncentračních táborech a obětem nucených prací.
Zdroj: The Guardian, TVP World, Deník, Novinky
Autor: Soňa Jiroutová