Náročná a úžasná operace se povedla španělským doktorům v Madridu, kteří transplantovali nejdůležitější orgán teprve u dvouměsíční holčičky. Případ byl ale náročnější rovnou z několika důvodů. Píše o tom i web iDnes.cz.
Vedoucí lékařské komory ve Španělsku vypověděl, že se skutečně jednalo o historickou operaci, jež byla provedena poprvé v dějinách. Malé holčičce totiž transplantovali srdce, které proběhlo nejen zástavou, a přestalo tedy bít, ale nový dárce měl i zcela odlišnou krevní skupinu.
K celé operaci se vyjádřil i odpovědný operatér: „Zázrak se stal dvakrát,“ uvedl vedoucí dětské chirurgie v nemocnici Gregorio Maraňón Juan-Miguel Gil-Jaurena.
Komplikací bylo více
Podle slov vedoucího dětské chirurgie k takovéto operaci došlo na světě poprvé v historii. Kromě již zmíněných věcí ji komplikovalo i to, že pacient i dárce pocházeli každý ze zcela jiného regionu.
Srdce dárce, které mělo být použité pro holčičku, nakonec přestalo bít ještě v jeho těle. Lékaři ho tak museli dát na mimotělní oběh, což v případě malé holčičky bylo dost riskantní, protože přimět srdce zase bít je nebezpečné.
„Po obnově jsou postupy stejné jako u běžného vyjmutí,“ uvedl Gil-Jaurena. Transplantaci především umožnily i nové technologie, které podle vyjádření primáře ještě před třemi roky nebyly v takovýchto případech vůbec možné.
Podle španělských lékařů je tento zákrok revoluční a otevírá nové možnosti transplantace srdce u malých pacientů, kteří nemohou mít mechanickou srdeční podporu.
Bez transplantace by už byla mrtvá
Lékaři u dívky problémy se srdcem diagnostikovali již před jejím narozením. Dítě navíc vážilo pouhých 3,2 kilogramu. Do toho se holčiččin stav den před zákrokem zhoršil.
Španělsko je na předních příčkách, co se týče počtů dárců v zemi. Na milion lidí připadá 49 dárců. Pro představu u nás je to ročně 29 dárců na 1 milion obyvatel. „Asi by tady už nebyla, kdyby se jí nedostalo transplantace,“ řekla vedoucí jednotky dětské transplantace Manuela Camino López.
Autor: Ivan Glaser