Guvernérka New Yorku Kathy Hochul v sobotu podepsala zákon, který legalizuje kompostování lidských pozůstatků. Jde o jeden z nových způsobů takzvané zelené metody pohřbívání. Ta má zaručit ekologicky uvědomělou alternativu k tradičnímu pohřbívání v rakvi nebo ke kremaci.
New York se tímto krokem stal šestým státem, který legalizoval kompostování lidských těl, uvádí NY Magazine. Poprvé se informace o této možnosti objevila v roce 2019, kdy ji uzákonil Washington.
Následovaly pak Colorado, Oregon a Vermont, nakonec se přidala Kalifornie, která bude díky zákonu z minulého roku moci kompostovat mrtvá těla od roku 2027.
Ekologická forma pohřbení
Někteří lidé dávají před klasickým pohřbem přednost kremaci, která je levnější a pro mnohé zkrátka přijatelnější. Při ní ale vzniká kouř, který jde do ovzduší. Mnoho lidí tak předpokládá, že existují daleko šetrnější verze.
Kompostování lidských ostatků probíhá podle BBC ve speciálních nadzemních zařízeních. Tělo se vloží do uzavřené nádoby spolu s přírodními materiály a rostlinami, ke kterým patří i vojtěška a slaměná tráva, a působením mikrobů se postupně rozkládá.
Zhruba po měsíci této přípravy je pak tělo podle všeho očištěno od všech nákaz a mikrobů, které by mohly půdě ublížit. Proto může být přesunuto do půdy. Jedna z amerických firem zabývajících se pohřby uvedla, že kompostováním těl se oproti kremaci vytvoří o několik tun uhlíku méně.
Někteří si to nedovedou představit
Podle slov pohřební lékařky Caitlin Doughty je pro mnoho osob představa, že budou jejich těla přeměněna v půdu, něčím smysluplným. „Někteří lidé dokonce říkají, že tímto způsobem po smrti skutečně splynou s přírodou,“ říká podle serveru NY Magazine.
Pro jiné je ale podle všeho takovýto rozklad těl nepříjemnou představou a tak trochu nehumánním krokem. „Osobně si dovedu představit, že bych chtěl být pohřben tak, abych pomohl přírodě,“ říká pro Přehledně24 pětapadesátiletý Aleš, který v New Yorku už několik let žije.
„Na druhou stranu pokud si představím, že se něco takového děje s těly mých blízkých, mám z toho pocit spíše nepříjemný,“ dodává. Podle BBC se nicméně předpokládá, že v USA se stane tato metoda pohřbívání velmi rozšířená.
Zdroj: NY magazine, Smithsonian, BBC, Přehledně24
Autor: Šárka Cvrkalová