Osobě, která učiní nejdůležitější chemický objev nebo zlepšení, bude udělena Nobelova cena. Tak zní část závěti Alfreda Nobela. Letos jsou laureáty ceny za chemii Američané Carolyn Bertozzi, Barry Sharpless a Dán Morten Meldal za revoluční způsob spojování molekul. Mezi nimi je i vědec, jenž se stal pátou osobností světa, která je nositelem dvou Nobelových cen.
Chemie byla nejdůležitější vědou pro vlastní práci Alfreda Nobela. Vývoj jeho vynálezů stejně jako průmyslové procesy, které používal, byly založeny na chemických znalostech. Chemie byla druhou oceněnou oblastí, kterou Nobel zmínil ve své závěti, uvádí web Nobel Prize.
Chemie za tři
Není novinkou, že se ocenění může rozdělit mezi více osob, dle dostupných informací nanejvýše mezi tři. Tak se letos stalo v kategorii chemie, kdy se laureáty stali vědci Carolyn R. Bertozzi, Morten Meldal a K. Barry Sharpless za svůj vynález takzvané klikací chemie, tedy za revoluční způsob spojování molekul.
The 2022 #NobelPrize laureates in chemistry Barry Sharpless and Morten Meldal have laid the foundation for a functional form of chemistry – click chemistry – in which molecular building blocks snap together quickly and efficiently. pic.twitter.com/uHCEQI59Zv
— The Nobel Prize (@NobelPrize) October 5, 2022
Tito vědci pomohli usnadnit některé doposud obtížné procesy. Barry Sharpless a Morten Meldal položili základy formy chemie označované jako click, která umožňuje rychle a efektivně spojovat molekulární stavební bloky, a přináší tak revoluční způsob spojování molekul.
Carolyn Bertozzi posunula click chemii do nové dimenze a začala ji využívat v živých organismech, vysvětluje jejich práci web iDNES.
„Krátce poté nezávisle na sobě Morten Meldal a Barry Sharpless představili to, co je nyní korunním klenotem click chemie: mědí katalyzovaná cykloadice azidů a alkynů. Je to elegantní a účinná chemická reakce, která se nyní široce používá. Kromě mnoha jiných oblastí třeba ve vývoji léčiv, mapování DNA a vytváření materiálů, které jsou vhodnější pro daný účel,“ říkají o oceněných výzkumech vědci z Královské švédské akademie věd.
Barry Sharpless podruhé
Vědec Barry Sharpless si ale Nobelovu cenu neodnese poprvé. V roce 2001 totiž Nobelova cena za chemii putovala k vědcům, kteří umožnili výrobu léků dostupných milionům lidí.
I tenkrát byla cena rozdělena mezi tři lidi, konkrétně Williama Knowlese, Rjódži Nojori a zmíněného Sharplesse. Vyvinuli tehdy preparát L-DOPA, v té době nejobvyklejší lék, který zpomaluje projevy Parkinsonovy nemoci, připomíná článek na webu iDNES z roku 2001.
Zdroje: Nobel Prize, Twitter, iDNES
Autor: Veronika Holcová