Ochrana přírody je již po několik let diskutovaným tématem. Je třeba, aby se do ní zapojilo co nejvíce z nás, protože některé její složky jsou vyčerpatelné a pro následující generace by tu nemusely zůstat.
Nový Zéland proto přišel se zákonem, který požaduje po finančních firmách informovanost úřadů o tom, jaký dopad má jejich činnost na změny klimatu a na přírodu jako takovou.
Zákon se týká bank, pojišťoven, fondů, ale i investičních firem. Podle úřadů právě tyto společnosti ovlivňují chod celé země, a proto je důležité, aby šly příkladem i v tomto ohledu.
Jsme první na světě
Nová pravidla čekají zhruba 200 velkých společností a několik desítek menších. Většina firem nemá s nařízením žádné velké problémy, naopak tvrdí, že bude dokládat informace nejen svých činností, ale také činností svých klientů.
„Jsme první země na světě s takovým zákonem. Doufáme, že budeme inspirací i ostatním státům. Příroda je důležitá pro nás všechny a tímto způsobem jí můžeme alespoň trochu pomoci,“ řekl pro média ministr obchodu David Clark.
Zatímco některé společnosti neberou zákon jako něco, co by je mělo omezovat, existují i ohlasy, které tvrdí, že firmy budou pod tlakem a nebudou se moci soustředit na svou prvotní činnost.
„Některé podniky již v minulosti zveřejňovaly informace o tom, jak změny klimatu dopadají na jejich činnost. Teď je načase, aby se karty obrátily,“ dodává Clark.
V USA podporují přírodu podnikatelé
Ačkoli je Nový Zéland první zemí na světě, která má oficiálně zaveden takovýto zákon, i v jiných zemích se snaží úřady pomáhat s ochranou přírody. Ve Spojených státech se do boje za přírodu zapojilo již více než 300 firem včetně velikána s názvem Apple.
Prezident Biden si dokonce podle BBC dal za cíl snížit do roku 2030 emise skleníkových plynů o 50 %. Tento cíl je zhruba dvojnásobkem toho, co si stanovil jeho předchůdce Donald Trump.
Autor: Šárka Cvrkalová