Obhájce lidských práv Ales Bjaljacki si odnesl Nobelovu cenu za mír. Dělí se o ni se dvěma dalšími laureáty

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
nobel_mir
Zdroj: Sweden OUT / Profimedia

Nobelovu cenu za mír za rok 2022 obdrželi obhájci lidských práv Ales Bjaljacki z Běloruska, ruská lidskoprávní organizace Memorial a ukrajinská lidskoprávní organizace Centrum pro občanské svobody.

„Laureáti Ceny míru zastupují občanskou společnost ve svých domovských zemích. Po mnoho let prosazují právo kritizovat moc a chránit základní práva občanů. Vyvinuli mimořádné úsilí, aby dokumentovali válečné zločiny, porušování lidských práv a zneužívání moci. Společně demonstrují význam občanské společnosti pro mír a demokracii,“ uvádí webové stránky Nobel Prize.

Cena za mír z Osla

Nobelova cena za mír ukončuje celé slavnostní udělování cen. Na rozdíl od ostatních Nobelových cen ji neuděluje švédská akademie věd, ale norský Nobelův výbor, jmenovaný norským parlamentem, to totiž byla jedna z podmínek závěti Alfreda Nobela.

Ten ovšem nezanechal žádné vysvětlení, proč cenu za mír měl udělovat norský výbor, zatímco ostatní čtyři ceny měly být zpracovány švédskými výbory.

Laureáti za rok 2022

Nobelova cena za mír se letos rozdělí mezi tři laureáty. Prvním z nich je aktivista Ales Bjaljacki. Tento původem Rus žijící v Bělorusku je v současné době vězněn. Stojí v čele organizace Vjasna, což je jedna z největších a nejstarších lidskoprávních organizací v Bělorusku. Je mimo jiné držitelem Ceny Václava Havla za lidská práva z roku 2013.

Organizace Memorial je sdružení ruských nevládních neziskových organizací, které se věnují dokumentaci politických represí a vyrovnávání se se sovětskou totalitní minulostí. Jeho součástí je i centrum na ochranu lidských práv. Organizace musela nařízením Nejvyššího soudu v Rusku v roce 2021 ukončit svou činnost.

Posledním laureátem Nobelovy ceny míru je kyjevská organizace Centrum pro občanské svobody, která byla založena v roce 2007 s cílem prosazovat hodnoty lidských práv. Společně s iniciativou Euromajdan SOS vytvořilo Centrum Mapu násilných zmizení ochránců lidských práv, novinářů, aktivistů a zástupců orgánů místní samosprávy.

Mapa graficky zobrazuje aktuální informace o stavu tlaku na občanskou společnost v čase a regionech, které jsou neustále aktualizovány a doplňovány.

Zdroj: Nobel Prize, Twitter, Memorial, Centrum pro občanské svobody, Václav Havel, iRozhlas

Autor: Veronika Holcová



Související články