Klimatická krize, která se v poslední době stupňuje, bude mít i negativní dopad na jednu z nejčastěji používaných plodin, která slouží k přípravě celosvětově oblíbeného nápoje. A značné problémy zažívá například i Keňa, která se drží v předních příčkách produkce.
Rostoucí a čím dál vyšší teploty totiž zapříčinily to, že čajovníky bude daleko těžší pěstovat a dosavadní produkce a vývoz čajových lístků bude menší. Produkce v Keni by během následujících několika let měla klesat až o desítky procent.
Čaj pochází původem z Asie, ale mezi největší pěstitele a exportéry čajových listů, které se sklízejí ze stromů i keřů, patří aktuálně Keňa. Ačkoliv i my se počítáme jako milovníci čaje, polovinu vyprodukovaného množství v této zemi spotřebuje samotná Velká Británie.
Studie má děsivé výsledky
Organizace Christian Aid si nechala vytvořit studii, na kterou jako první poukázala britská televize Sky News. Na základě této zprávy vyplývá, že v budoucnu kvůli silným klimatickým změnám opravdu dojde k vysokému poklesu produkce čaje.
Podle výsledků studie již zmíněné organizace v Keni dojde do roku 2050 k poklesu o více než 25 procent. V oblastech s průměrnými pěstitelskými podmínkami zahrnující počasí a teplo klesne produkce i o necelých 40 procent.
Přitom samotné klimatické změny neovlivňují jen množství vypěstovaného čaje, ale i jeho celkovou chuť. Tu totiž znehodnocují i přívalové deště, které se v tamní zemi objevují stále čím dál častěji. Pro tamní pěstitele to jsou neskutečné škody.
„Úspěšnost sezony už neumíme nijak předpovídat. Teploty stoupají, deště jsou nevyzpytatelné a často je doprovází krupobití. Ani na dlouhá sucha jsme nebyli zvyklí. Jestli to tak půjde dále, bude pěstování čaje výrazně složitější a náš život se stane ještě těžším,“ řekl pro Sky News keňský farmář Richard Koskei.
Odnášíme to za ty druhé, tvrdí farmář
„Pokud to bude pokračovat, bude to pěstování čaje mnohem těžší a život pro nás bude nesmírně obtížný,“ řekl Koskei. „Zemědělci jako my nesou hlavní nápor této krize, ale nejsme ti, kdo ji způsobili,“ dodal zemědělec smutným hlasem.
V červnu se uskuteční summit členů států G7, která bude zasedat ještě i v listopadu ve snaze aktuální klimatickou krizi nějak efektivně vyřešit. „Vzhledem k tomu, že země začínají ohlašovat zdokonalené plány v oblasti klimatu, existuje jedinečná příležitost urychlit snižování emisí,“ píše se na webu Sky News.
Autor: Ivan Glaser