Válku nadměrnému plýtvání jídlem vyhlásila španělská vláda. Už v létě připravila zákon, který tamním restauracím ukládá povinnosti nabízet zbytky s sebou či motivuje supermarkety, aby se snažily prodat i jídlo s blížícím se datem spotřeby. Začátek jeho platnosti je stanoven na 1. ledna 2023.
Plýtvání jídlem je celosvětovým problémem. V Evropě se týká nejvíce Itálie, v závěsu je pak Španělsko. Právě to se nyní rozhodlo proti plýtvání bojovat. Podle webu The Guardian Španělé každý rok vyhodí až 1300 tun odpadu, což je asi 31 kilogramu na osobu.
Socialistická španělská vláda tak v létě připravila zákon, který za několik dní vstoupí do praxe. Jeho cílem je právě množství potravinového odpadu co nejvíce snížit.
Restaurace musí nabízet zabalení zbytků s sebou
V první řadě se zákon dotkne restaurací. Ty musí nově každému hostu nabídnout možnost odnést si nedojedené jídlo v recyklovatelných obalech. Například v Čechách se tato služba v restauracích nabízí běžně.
V zemích, jako je Španělsko či Francie, která podobný zákon také vydala, je však nošení jídla z restaurace zcela nezvyklou záležitostí. Například právě ve Francii si v roce 2014 nikdy nevzalo zbytky jídla domů 70 procent lidí. Uvedl to server Firstpost.
Španělské restaurace však na snížení potravinového odpadu začaly pracovat už nyní. „Pokud nám zbyde hodně jídla a je v dobrém stavu, podáváme ho během večera nebo noci jako předkrm zdarma,“ řekl pro Euronews Joao Nogueiro, číšník z jednoho ze španělských barů.
Snahu provozovatelů restaurací potvrzuje pro Přehledně24 i jednatřicetiletá podnikatelka na volné noze Kateřina Nováková, která ve Španělsku tráví většinu roku. „Restaurace se opravdu snaží. Známý pracuje v jednom bistru, kde se nesnězené jídlo dává potřebným. Já osobně jsem se dokonce v Barceloně několikrát setkala s tím, že mi jídlo s sebou už nabídli nebo minimálně nebyli překvapení, že o to žádám. Jsem tak zvyklá z Česka, tady by to ale ještě před lety nikoho nenapadlo,“ řekla.
Nevzhledné ovoce do džemů či džusů
Změny se dotknou i středních a velkých podniků. Ty mají podle nařízení vlády připravit plán, jak budou předcházet plýtvání potravinami.
Na změny se připravují také supermarkety. Ty by měly začít více spolupracovat s charitativními organizacemi a potravinovými bankami. Snažit by se měly prodat i zboží, jemuž brzy skončí expirace, či ovoce a zeleninu, které nevypadají příliš esteticky.
Markety budou podporovat vlastní obaly zákazníků
Vláda také chce, aby bylo toto zboží dále využíváno. Navrhuje tak například ovoce postupovat k výrobě džemů či džusů. Zkažené ovoce by mělo být nabízeno farmářům jako potrava pro zvířata či k výrobě hnojiv.
Od ledna mají obchody navíc u svých zákazníků podporovat i používání obalů, které se dají využívat opakovaně. Řetězec Carrefour ve Španělsku například nabízí slevu zákazníkům, kteří si na lahůdky či uzeniny přinesou vlastní obal.
Zdroj: Přehledně24, Firstpost, Euronews, The Guardian, , Plenglish, The Times
Autor: Markéta Mladá